Zamknij

"Woda w Odrze staje się bombą biologiczną". Jest wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej

12.08.2022 10:51

Katastrofa ekologiczna na Odrze. "Dzisiaj składamy wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej" - przekazała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak. Wcześniej pracownicy laboratorium w Niemczech stwierdzili w próbkach wody wysokie stężenie rtęci.

Odra
fot. NewsLubuski/East News

Do kwestii skażenia Odry odniosła się w mediach społecznościowych marszałek Elżbieta Anna Polak. Zapowiedziała złożenie wniosku o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

Wcześniej pracownicy laboratorium w Berlinie-Brandenburgii poinformowali o wykryciu w wodzie rzeki wysokiego stężenia rtęci. "Według Federalnej Agencji Środowiska rtęć jest toksyczna dla ludzi i zwierząt. Nadal nie wiadomo, czy rtęć wykryta w próbkach z Odry jest przyczyną masowej śmierci ryb" - podał portal rbb24.

Do informacji odniósł się na Twitterze ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski.

"Niezależnie od skażenia chemicznego, przy takich parametrach fizyko-chemicznych, gnijącej faunie i wysokiej temperaturze powietrza, woda w Odrze staje się bombą biologiczną, która zagraża ludziom i zwierzętom. Zakażenia przenoszone tą drogą mogą stanowić poważne zagrożenie" - ostrzegł Grzesiowski.

Dodał, że w zaistniałej sytuacji zagrożeń dla ludzi, zwierząt i środowiska "chyba spełnione są kryteria stanu klęski żywiołowej, co wymaga nadzwyczajnych środków, we współdziałaniu różnych organów i instytucji oraz służb i formacji działających pod jednolitym kierownictwem premiera Morawieckiego".

loader

RadioZET.pl