Zamknij

Maksymowicz: minister Niedzielski sprawia zagrożenie epidemiologiczne

14.04.2021 21:51
wojciech maksymowicz
fot. Artur Szczepanski /REPORTER

Prof. Wojciech Maksymowicz odpiera zarzuty o przeprowadzanie eksperymentów medycznych na płodach na UWM. - Dziwne, że oskarżenia w moim kierunku pojawiają się w momencie, gdy wielokrotnie podkreślałem nieprofesjonalizm ministra Niedzielskiego. Teraz atakując mnie ponownie wykazał się nieprofesjonalizmem - przekonuje w rozmowie z TVN24.

  1. Eksperymenty na płodach na UWM? Wojciech Maksymowicz: spróbowano mnie zaatakować, zatkać mi usta, zastraszyć
  2. Wojciech Maksymowicz: Minister Niedzielski sprawa zagrożenie epidemiologiczne

Wojciech Maksymowicz przekonywał w rozmowie z TVN24, że zarzucanie mu udziału w eksperymentach medycznych na płodach, to akcja typowo polityczna. - Jest to to coś nieprawdopodobnego i ohydnego, że nie wiem, jak ktoś może na tym się pochylać. Myślę, że ministrowie Religia czy Szumowski od razu potrafiliby rozpoznać w tym fałsz. Myślę, że kogoś poniosło i spróbowano mnie zaatakować, bo pasowało zatkać mi usta lub mnie zastraszyć. Znam te metody sprzed wielu lat - powiedział Wojciech Maksymowicz w "Faktach po Faktach".

Były poseł klubu PiS podkreśla, że eksperymenty, o których mówił m.in. rzecznik Ministerstwa Zdrowia, nigdy nie miały miejsca. - Eksperyment medyczny to działanie na żywym organizmie. Nic takiego nie prowadziłem. Prowadziliśmy tylko pewne formy badań we współpracy z włoskim instytutem. Niestety zostało to zawieszone ze względu na warunki finansowe - tłumaczy Maksymowicz.

Eksperymenty na płodach na UWM? Wojciech Maksymowicz: spróbowano mnie zaatakować, zatkać mi usta, zastraszyć

Polityk podkreśla, że do wspomnianych badań nie doszło. - Zamysł pierwotny był taki, że, dochodzi do naturalnego poronienia i martwy płód może być pożegnany bez ingerencji i jego komórki mogą być wykorzystane do pomocy innym. Takie było założenie, ale, jak powiedziałem, nie doszło do tego - powiedział.

- Dziwne, że to się pojawia w momencie, gdy wielokrotnie podkreślałem nieprofesjonalizm ministra Niedzielskiego. Teraz atakując mnie ponownie wykazał się nieprofesjonalizmem. Dziś 800 osób zmarło z powodu COVID-u, to jest przerażające, żeby mówić, że zrobiono wszystko, co można było. Będę o tym mówił głośno i nikt nie zamknie mi ust […] Powtarzam: nie było żadnych eksperymentów na płodach - zaznaczył Maksymowicz.

Wojciech Maksymowicz: Minister Niedzielski sprawa zagrożenie epidemiologiczne

- Minister Niedzielski według mnie sprawia zagrożenie epidemiologiczne i w naukach medycznych, atakując lekarzy. Można zadać pytanie, czy inni przedstawiciele z PiS, którzy mogą być brani pod uwagę za ministra Niedzielskiego, czy są bezpieczni - dodał.

Według prof. Maksymowicza, rząd nie panuje nad epidemią. - Duże zajęcie łózek świadczy o tym, że system jest bardzo ograniczony. Dla mnie jest nie do pogodzenia, że ciągle przodujemy w statystykach europejskich, a nawet światowych. To jest powód do zastanowienia - stwierdził.

RadioZET.pl/ TVN24