Zamknij

Lekarz zakażony koronawirusem popełnił samobójstwo. „Przyczyną była fala hejtu”

18.03.2020 18:44
Prof. Wojciech Rokita
fot. PAP

Profesor Wojciech Rokita, lekarz zakażony koronawirusem, zmarł w środę w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Przyczyną śmierci lekarza było samobójstwo - powiedział w rozmowie z Onetem adwokat Sławomir Gierada. Prof. Wojciech Rokita najprawdopodobniej padł ofiarą hejtu. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wojciech Rokita nie żyje. Wojewódzki konsultant ds. ginekologii i położnictwa był zarażony koronawirusem, ale jego śmierć nie była związana z pogorszeniem stanu zdrowia w wyniku zainfekowania. Adwokat Sławomir Gierada potwierdził w rozmowie z Onetem, że lekarz popełnił samobójstwo. 

Dzisiaj sporządziliśmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Ono prawdopodobnie jutro zostanie przesłane do Prokuratury Okręgowej w Kielcach wraz z wnioskiem o zabezpieczenie przez policję danych administratora zapisów forów internetowych, numerów IP, z których zostały zamieszczone różne wpisy pomawiające pana profesora

- mówi Onetowi adwokat Sławomir Gierada. Zdaniem mecenasów, którzy reprezentują Maksymiliana Maternę - znajomego rodziny zmarłego lekarza, przyczyną samobójstwa profesora była fala hejtu, jaka wylała się na niego na forach internetowych.

Prof. Wojciech Rokita nie żyje. Kim był lekarz zakażony koronawirusem? 

Profesor Wojciech Rokita od 2012 roku był szefem Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Funkcję konsultanta wojewódzkiego w tej dziedzinie, pełnił przez pięć lat, do wiosny 2018 roku. Zrezygnował ze stanowiska z przyczyn osobistych. W czasie, gdy pełnił funkcję konsultanta, umieralność okołoporodowa noworodków w regionie zmalała do najniższej w kraju.

Rokita od 2015 roku, oprócz specjalizacji w dziedzinie ginekologii i położnictwa, był również specjalistą w dziedzinie perinatologii. Od roku 2012 posiadał stopień doktora habilitowanego nauk medycznych, a także tytuł profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, gdzie kierował Zakładem Profilaktyki w Ginekologii i Położnictwie na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu.

Profesor Wojciech Rokita w ubiegłym roku został wybrany prezesem elektem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Zobacz także

Jego śmierć nie była jednak związana z pogarszającym się stanem zdrowia i chorobą. Odszedł nasz kolega, wspaniały człowiek i lekarz, nauczyciel akademicki. Z wielkim żalem przyjęliśmy tę informację

- powiedział podczas środowej konferencji prasowej dyr. Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach Bartosz Stemplewski. 

Czujesz, że bliska osoba może chcieć odebrać sobie życie? Ma zły nastrój, brak chęci do życia, coraz częściej mówi o jego zakończeniu. To sygnały alarmowe, których absolutnie nie wolno lekceważyć. 

Gdzie osoby będące w kryzysie samobójczym mogą szukać pomocy?

  • Centrum Wsparcia: 800 70 2222
  • Telefon Zaufania dla Dorosłych: 116 123
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
  • www.liniawsparcia.pl
  • www.pokonackryzys.pl
  • Numer alarmowy: 112.

RadioZET.pl/Onet/PAP