Zamknij

Jaruzelski i Kiszczak zostaną zdegradowani. Kaczyński dał zielone światło projektowi Macierewicza

Redakcja
11.10.2017 11:41
Generałowie
fot. Wojciech Olkuśnik/Agencja Gazeta

Generałowie Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak mają zostać zdegradowani. Prezes Jarosław Kaczyński dał w końcu zielone światło Antoniemu Macierewiczowi na uruchomienie jego najważniejszego projektu. Nowe przepisy ustawy, która na to pozwoli, mają zostać przyjęte przez rząd w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Nowe zapisy zostaną wprowadzone do ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Zdegradowani mogą zostać ci, którzy przyczynili się do utrzymywania lub podtrzymywania reżimu komunistycznego. Projekt wymienia w szczególności członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, czyli generałów, którzy wprowadzili stan wojenny.

Zobacz także

Degradacja dotyczyć będzie także tych, którzy już nie żyją. I to degradacja aż do stopnia szeregowca. Zmiany mają dotknąć m.in. generała Wojciecha Jaruzelskiego czy Czesława Kiszczaka. Jeśli ta ustawa wejdzie w życie, może wywołać wstrząs w polskiej armii, w której wciąż służą oficerowie z komunistyczną przeszłością.

Oficerów degradować ma minister obrony narodowej, generałów - Prezydent. Od decyzji będzie można się odwołać do sądu. W przypadku osoby już nieżyjącej - będzie mogła to zrobić jego rodzina.

RadioZET.pl/JoK/MP