Zamknij

Koniec sporu ws. Westerplatte. Bez apelu smoleńskiego, ale z udziałem wojska i harcerzy

Redakcja
17.08.2018 13:54
Westerplatte
fot. Piotr Matusewicz/East News

Wojsko Polskie będzie obecne na Westerplatte 1 września. – Przypilnujemy, by uroczystość odbyła się z pełnym ceremoniałem wojskowym, w tym by oficer Wojska Polskiego odczytał Apel Pamięci – powiedział szef MON.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W gdańskim urzędzie miasta zakończyło się spotkanie prezydenta Pawła Adamowicza z przedstawicielami armii i Ministerstwa Obrony Narodowej. Na Westerplatte 1 września o świcie pojawi się wojskowa asysta honorowa, a apel pamięci odczyta oficer Marynarki Wojennej.

Przedstawiciel MON-u zapewnił Pawła Adamowicza, że nie będzie w nim odwołania do katastrofy smoleńskiej.

Wojsko Polskie na Westerplatte

– Tak, jak zapowiadałem, Wojsko Polskie będzie obecne na Westerplatte w dniu 1 września tego roku. Dla mnie zawsze najważniejsze było, jest i będzie, żeby w miejscu, które jest symbolem waleczności żołnierza polskiego, było obecne Wojsko Polskie – przekazał w piątek dziennikarzom Błaszczak.

Zobacz także

Przed tygodniem minister obrony narodowej ujawnił, że decyzją prezydenta Gdańska wojsko nie zostało zaproszone do udziału w odbywających się 1 września na Westerplatte uroczystościach. Zażądał jednocześnie od Adamowicza zmiany decyzji w tej sprawie. Błaszczak podkreślił, że nie wyobraża sobie, aby 1 września na Westerplatte nie było Wojska Polskiego.

W tegorocznych uroczystościach na Westerplatte spory udział będą mieli harcerze, którzy między innymi przypomną nazwiska członków ZHP poległych w czasie wojny.

RadioZET.pl/mba/PAP/DG