Zamknij

Wojsko Polskie pozyska nowe okręty. Mariusz Błaszczak podpisał umowę

26.06.2022 15:36

Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostarczenie Marynarce Wojennej kolejnych trzech niszczycieli min typu Kormoran II. - Zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie było silne i odstraszało imperium zła - powiedział szef MON.

Mariusz Błaszczak
fot. Twitter/Ministerstwo Obrony Narodowej

- Zatwierdziłem umowę dotyczącą wyposażenia Marynarki Wojennej w trzy kolejne niszczyciele min. To okręty wyprodukowane przez Polską stocznię, które trafią już jako okręty produkowane seryjnie. Naszym zadaniem jest tworzenie warunków dla rozwoju Wojska Polskiego - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas Święta Marynarki Wojennej. Jak dodał "zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie było silne i odstraszało imperium zła, które odradza się za naszą wschodnią granicą. Ten cel zrealizujemy poprzez wzmocnienie Wojska Polskiego, w tym Marynarki Wojennej".

Przedmiotem umowy jest pozyskanie trzech kolejnych nowoczesnych niszczycieli min projektu 258 (typ Kormoran II) wraz z pakietami wsparcia logistycznego. Okręty zostaną dostarczone w latach 2026-2027. Wejdą w skład 12. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Polska kupiła nowe okręty. To niszczyciele min

Okręty typu Kormoran II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi.

MON przypominał w komunikacie w piątek, że uroczyste podniesienie bandery na ORP Kormoran - pierwszej, prototypowej, jednostce odbyło się 28 listopada 2017 r. Kontrakt na budowę dwóch seryjnych jednostek projektu 258 - ORP Albatros i ORP Mewa, podpisano pod koniec grudnia 2017 r. Drugi z serii ORP Albatros zwodowano w październiku 2019 r. i aktualnie przechodzi wojskowe próby zdawczo-odbiorcze, natomiast trzecia ORP Mewa została zwodowana w grudniu 2020 r. i aktualnie znajduje się na etapie, realizowanych przez wykonawcę, prób morskich. 

ORP Albatros - jak zapowiada resort obrony - powinien zostać przekazany do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w sierpniu, natomiast spodziewany odbiór ORP Mewa powinien nastąpić w listopadzie tego roku.

RadioZET.pl/PAP