Zamknij

Wójt napisał mocny list do mieszkańców. "Żenująco niski poziom szczepień"

17.07.2021 12:59

Wójt mazurskich Sorkwit Józef Maciejewski napisał list otwarty do mieszkańców, w którym podkreślił, że stan szczepień w gminie "jest na żenująco niskim poziomie". Zareagował tak na negatywne komentarze, z którymi spotkała się gminna akcja promowania szczepień za pomocą bonusów.

Szczepienie przeciw Covid-19
fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER

"Ze zdziwieniem i zakłopotaniem przyjąłem wczorajszą reakcję niektórych z Was na inicjatywę Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sorkwitach, mającą na celu zachęcenie i zmobilizowanie mieszkańców Naszej Gminy do szczepień przeciwko Covid-19" - napisał wójt w liście do mieszkańców, opublikowanym w mediach społecznościowych.

Wcześniej sorkwicki GOPS, który koordynuje szczepienia w gminie, poinformował, że 20 pierwszych mieszkańców, którzy do 22 lipca zaszczepią się przeciwko Covid-19 i zgłoszą się z dowodem szczepienia, otrzyma bilety na koncert Serce Mazur w pobliskim Mrągowie.

"Co tydzień będziemy ogłaszać nowy konkurs, w którym świeżo zaszczepieni mieszkańcy będą mogli zdobywać wartościowe nagrody" - zapowiedział GOPS w komunikacie na Facebooku.

Akcja ma związek z decyzją wojewody warmińsko-mazurskiego, który polecił wójtowi podjąć działania promocyjne mające na celu zwiększenie liczby mieszkańców, w szczególności w wieku 60+, poddających się szczepieniu przeciw Covid-19. Taka forma zachęcania do szczepień spotkała się z negatywnymi komentarzami części mieszkańców gminy na portalu społecznościowym. Jedna z internautek określiła ją np. jako "przekupywanie ludzi tylko po to, żeby się zaszczepić".

Wójt Sorkwit do mieszkańców: stan szczepień w gminie jest na żenująco niskim poziomie

Wójt w liście do mieszkańców Sorkwit zwrócił się o właściwie zrozumienie intencji tej akcji i opublikował "ku rozwadze" dane o obecnym odsetku osób zaszczepionych w gminie. 

"Pragnę Was poinformować, że stan zaszczepień mieszkańców Gminy Sorkwity jest na żenująco niskim poziomie! W skali województwa warmińsko-mazurskiego zajmujemy przedostatnie miejsce na 116 gmin, z poziomem zaszczepienia 23,5 proc. na dzień 16 lipca. W skali całego kraju zajmujemy bardzo odległe 2390 miejsce!" - zaznaczył.

"Według prognoz przy tak niskim zaszczepieniu czwarta jesienna fala zachorowań będzie nieunikniona z wszystkimi konsekwencjami, których doświadczyliśmy przy poprzednich falach zachorowań" - podkreślił samorządowiec. Jednocześnie zachęcał wszystkich, którzy jeszcze się nie zaszczepili do kontaktowania się z najbliższymi punktami szczepień.

RadioZET.pl/PAP