Wołomin k. Warszawy: Ksiądz skazany za współżycie z 13-latką

17.05.2019 12:54
 Wołomin k. Warszawy: Ksiądz skazany za współżycie z 13-latką
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Ksiądz Bogdan S. został skazany za zmuszanie do współżycia niepełnosprawnej 13-latki. O wyroku, który zapadł w sądzie w podwarszawskim Wołominie, pisze stołeczna „Gazeta Wyborcza”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku :

Ksiądz Bogdan S. został skazany za zmuszanie do współżycia niepełnosprawnej umysłowo 13-latki. O wyroku, który zapadł w sądzie w podwarszawskim Wołominie, jako pierwsza napisała stołeczna „Gazeta Wyborcza”.

Sąd skazał proboszcza parafii pw. św. Kazimierza Królewicza w podwarszawskiej Kobyłce na trzy lata więzienia. Czytamy, że duchowny uprawiał seks z upośledzoną intelektualnie parafianką.

Ksiądz zrezygnował z kierowania parafią w 2015 roku, motywując swoją decyzję pogarszającym się stanem zdrowia. W kilka miesięcy po odejściu z parafii został zatrzymany.

Śledczy postawili Bogdanowi S. dwa zarzuty. Duchowny zmuszał nieletnią do „obcowania płciowego w postaci stosunków genitalnych i oralnych”. Do współżycia z 13-letnią Wiktorią dochodzić miało niemal przez cały 2014 rok. Gdy wokół proboszcza zaczęła zaciskać się pętla, miał nakłaniać jednego z księży-świadków do składania fałszywych zeznań. Śledczy postawili mu drugi zarzut. Za pedofilię i nakłanianie do zeznania nieprawdy groziło mu nawet 12 lat więzienia.

Zobacz także

Wyrok zapadł 1 marca tego roku. Sąd uznał winę księdza, oddalając jednak zarzut nakłaniania do składania fałszywych zeznań. Były proboszcz ma też trzyletni zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej. Przez kolejne 15 lat nie może sprawować zawodów związanych z wychowaniem dzieci. Musi też wpłacić pokrzywdzonej 50 tys. zł tytułem nawiązki.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza