Wielka Brytania ciągle atrakcyjnym miejscem pracy dla Polaków? Nowy raport

12.05.2017 11:38

Brexit Polakom niestraszny? 19% potencjalnych emigrantów zarobkowych z Polski deklaruje, że na miejsce pobytu wybierze właśnie Wielką Brytanię - wynika z najnowszego raportu Work Service "Migracje Zarobkowe Polaków".

Wielka Brytania ciągle atrakcyjnym miejscem pracy dla Polaków? Nowy raport fot. Pixabay

Połowa chętnych na wyjazd na Wyspy chce zdążyć przed ostatecznym wdrożeniem procedury Brexitu. Rząd w Londynie wciąż utrzymuje, że mieszkający tam na stałe migranci mogą być spokojni o swoją pozycję po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii.

Wielka Brytania przoduje w zestawieniu. Z tego też powodu po raz pierwszy od dwóch lat Niemcy spadły na drugie miejsce w rankingu. 

"Różne są szacunki dotyczące tego, ilu naszych rodaków jest w Zjednoczonym Królestwie. Według GUS, to 720 tys. osób, a według brytyjskiego urzędu statystycznego nawet 916 tys. Takie liczby nie powinny dziwić, od lat bowiem Wielka Brytania była jednym z najchętniej wybieranych kierunków emigracji. [...] W ostatnich latach Polacy chętniej wybierali jednak Niemcy, o czym decydowała m.in. bliskość naszych zachodnich sąsiadów i równie atrakcyjne wynagrodzenia. Teraz znowu Wielka Brytania jest liderem, wyprzedzając Niemcy o 4 pkt proc. Z badania zrealizowanego na zlecenie Work Service wynika, że wyjazd do Wielkiej Brytanii deklaruje 19% osób planujących emigrację. To wynik o 5 pkt proc. wyższy w stosunku do badania z jesieni ubiegłego roku i pierwszy wzrost zainteresowania kierunkiem brytyjskim od jesieni 2015 roku" - czytamy w komunikacie.

Takie dane wywołały zaskoczenie wśród analityków. Wiele osób prognozowało, że Brexit zniechęci Polaków do Wysp, być może nawet skłoni do powrotu do Polski.

"Wyraźnie widać , że potencjalni emigranci Brexit wolą zostać na Wyspach niż w Polsce" - skomentował prezes Maciej Witucki, cytowany w komunikacie.

W listopadzie 14% badanych deklarowało chęć wyjazdu zarobkowego za granicę. 

Cały raport zostanie przedstawiony 17 maja.

RadioZET.pl/KM

Oceń