Zamknij

Wielka Brytania ciągle atrakcyjnym miejscem pracy dla Polaków? Nowy raport

Redakcja
12.05.2017 11:38
Wielka Brytania ciągle atrakcyjnym miejscem pracy dla Polaków? Nowy raport
fot. Pixabay

Brexit Polakom niestraszny? 19% potencjalnych emigrantów zarobkowych z Polski deklaruje, że na miejsce pobytu wybierze właśnie Wielką Brytanię - wynika z najnowszego raportu Work Service "Migracje Zarobkowe Polaków".

Połowa chętnych na wyjazd na Wyspy chce zdążyć przed ostatecznym wdrożeniem procedury Brexitu. Rząd w Londynie wciąż utrzymuje, że mieszkający tam na stałe migranci mogą być spokojni o swoją pozycję po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii.

Wielka Brytania przoduje w zestawieniu. Z tego też powodu po raz pierwszy od dwóch lat Niemcy spadły na drugie miejsce w rankingu. 

"Różne są szacunki dotyczące tego, ilu naszych rodaków jest w Zjednoczonym Królestwie. Według GUS, to 720 tys. osób, a według brytyjskiego urzędu statystycznego nawet 916 tys. Takie liczby nie powinny dziwić, od lat bowiem Wielka Brytania była jednym z najchętniej wybieranych kierunków emigracji. [...] W ostatnich latach Polacy chętniej wybierali jednak Niemcy, o czym decydowała m.in. bliskość naszych zachodnich sąsiadów i równie atrakcyjne wynagrodzenia. Teraz znowu Wielka Brytania jest liderem, wyprzedzając Niemcy o 4 pkt proc. Z badania zrealizowanego na zlecenie Work Service wynika, że wyjazd do Wielkiej Brytanii deklaruje 19% osób planujących emigrację. To wynik o 5 pkt proc. wyższy w stosunku do badania z jesieni ubiegłego roku i pierwszy wzrost zainteresowania kierunkiem brytyjskim od jesieni 2015 roku" - czytamy w komunikacie.

Takie dane wywołały zaskoczenie wśród analityków. Wiele osób prognozowało, że Brexit zniechęci Polaków do Wysp, być może nawet skłoni do powrotu do Polski.

"Wyraźnie widać , że potencjalni emigranci Brexit wolą zostać na Wyspach niż w Polsce" - skomentował prezes Maciej Witucki, cytowany w komunikacie.

W listopadzie 14% badanych deklarowało chęć wyjazdu zarobkowego za granicę. 

Cały raport zostanie przedstawiony 17 maja.

RadioZET.pl/KM