Zamknij

Uchodźcy próbowali przepłynąć Bug. Jeden z nich zaginął

19.10.2021 11:29

Na rzece Bug w miejscowości Woroblin w województwie lubelskim trwa akcja poszukiwawcza jednego z dwóch uchodźców, którzy próbowali przepłynąć Bug i przekroczyć granicę z terytorium Białorusi do Polski. Odnaleziony mężczyzna jest obywatelem Syrii.

Straż Graniczna - zdjęcie ilustracyjne
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej trwa od kilku miesięcy. Białoruskie służby wypychają do Polski uchodźców, polska Straż Graniczna ich nie wpuszcza, a wojsko rozłożyło zasieki, aby utrudnić im wejście do naszego kraju. Zdesperowani ludzie, usiłując wydostać się z pułapki, decydują się na coraz bardziej niebezpieczne próby przekroczenia granicy.

Woroblin. Uchodźcy próbowali przepłynąć Bug. Jeden z nich zaginął

W Woroblinie na Lubelszczyźnie dwóch uchodźców próbowało przepłynąć Bug. Strażnicy znaleźli jednego z nich. To obywatel Syrii. Trwają poszukiwania drugiego uchodźcy. – Ujawniliśmy osobę, która dokonała nielegalnego przekroczenia granicy państwowej z terytorium Białorusi. Jest to obywatel Syrii. Z jego zeznań wynika, że został wepchnięty do rzeki Bug przez białoruskie służby, prawdopodobnie z innym mężczyzną. Teraz prowadzimy działania poszukiwawcze tej drugiej osoby – poinformował PAP rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dariusz Sienicki.

Jak dodał rzecznik prasowy Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. asp. Tomasz Stachyra, zgłoszenie o dwóch osobach poszkodowanych na rzece Bug wpłynęło do PSP po godz. 8.30 od Straży Granicznej. – Poszukujemy jednej osoby, bo druga jest odnaleziona – przekazał PAP Stachyra.

Na miejsce zdarzenia została zadysponowana wodno-nurkowa grupa poszukiwawcza z Sokołowa Podlaskiego i taka sam grupa wyjechała już z Lublina. Na miejscu pracują trzy zastępy PSP.

RadioZET.pl/PAP - Gabriela Bogaczyk/oprac. AK