Wotum nieufności dla Macierewicza: Komisja obrony negatywnie o wniosku

Redakcja
24.05.2017 13:51
Wotum nieufności dla Macierewicza: Sejm rozpoczął prace
fot. PAP

Sejm rozpoczął debatę nad wnioskiem o wotum nieufności dla szefa MON Antoniego Macierewicza. Wniosek w tej sprawie złożyła PO. Rano sejmowa komisja obrony zaopiniowała go negatywnie.

Sejmowa komisja obrony narodowej negatywnie zaopiniowała w środę wniosek PO o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MON Antoniego Macierewicza - poinformował w Sejmie szef komisji Michał Jach (PiS). - Zamiast merytorycznej oceny, zaserwowano zbiór kłamstw -– ocenił.
- Podczas obrad komisji zamiast merytorycznej oceny, komisji obrony narodowej ponownie zaserwowano zbiór pomówień, półprawd, i - co szczególnie należy podkreślić - zwykłych kłamstw - – powiedział. Zaznaczył, że wystąpienie posłów PO podczas komisji "nie odbiegało niestety od poziomu tego, co od początku kadencji możemy usłyszeć od posłów PO o działalności pana ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza".

PO zarzuca ministrowi m.in. "niszczenie potencjału osobowego Wojska Polskiego", z którego w ostatnich miesiącach odeszli m.in. szef Sztabu Generalnego powołany na nową kadencję przez prezydenta Andrzeja Dudę, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, szef Inspektoratu Uzbrojenia. Platforma podnosi też sprawę Bartłomieja Misiewicza i innych osób zatrudnianych w MON, zahamowanie w modernizacji technicznej, m.in. przez brak wyboru śmigłowców i wielokrotnie zmieniane zapowiedzi ich zakupu, sposób wyboru średnich samolotów do transportu osób na najwyższych stanowiskach w państwie i rozbudowę Wojsk Obrony Terytorialnej kosztem wojsk operacyjnych.

Zobacz także

MON odpowiadał, że w niektórych latach rządów PO-PSL z wojska odchodziło więcej wysokich oficerów niż pod rządami PiS, a ostatnie odejścia miały różne przyczyny, np. koniec kadencji lub niepogodzenie z zapowiadanymi zmianami. Ministerstwo podkreśla, że były przewodniczący podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej Wacław Berczyński, wbrew temu, co sugeruje opozycja, nie miał żadnego wpływu na negocjacje offsetowe w sprawie śmigłowców dla wojska, ani żadnego wpływu na zakończenie postępowania.

RadioZET.pl/PAP/MAAL