Zamknij

Wraca nauka zdalna dla starszych uczniów. Minister Czarnek podał terminy

25.01.2022 18:50
Konferencja ministra edukacji i nauki Przemyslawa Czarnka
fot. PAP/Tomasz Gzell

- Wprowadzamy naukę zdalną do końca ferii zimowych. Rozporządzenie w tej sprawie będzie obowiązywać od czwartku - poinformował na konferencji prasowej we wtorek minister edukacji Przemysław Czarnek. Dotyczy to jednak tylko starszych uczniów. - W szkołach nadal kontynuować naukę stacjonarną będą uczniowie z klas 1-4 oraz zerówek. Do przedszkoli będą chodzić dzieci w wieku przedszkolnym - przekazał minister.

Nauka zdalna wróci w klasach 5-8 szkół podstawowych i wszystkich klasach szkół ponadpodstawowych do końca ferii zimowych, czyli do 27 lutego - ogłosił na wtorkowej konferencji szef MEiN Przemysław Czarnek. Minister przyznał, że resort jest zmuszony ograniczyć naukę stacjonarną uczniów w związku ze wzrostem fali zachorowań na COVID-19.

– Wsłuchując się w apele i w głos służb sanitarnych, analizując dane z dnia wczorajszego i z dzisiaj musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej i wprowadzeniu nauki zdalnej na okres do końca ferii zimowych – powiedział minister. Czarnek oznajmił, że rozporządzenie zostanie podpisane w środę 26 stycznia i zacznie obowiązywać od 27 stycznia. – W szkołach nadal naukę stacjonarną kontynuować będą uczniowie z klas 1-4 i uczniowie zerówek. Do przedszkoli będą chodzić dzieci w wieku przedszkolnym – zapowiedział minister Czarnek.

Nauka zdalna wraca. Minister Czarnek podał terminy

Szef resortu edukacji i nauki stwierdził, że w praktyce oznacza to dla większości uczniów nieco ponad dwa tygodnie nauki zdalnej, bo pozostałe dwa tygodnie to ferie zimowe, które w dziewięciu województwach przypadają na okres lutego. –  Jesteśmy pełni nadziei, że z końcem lutego, czyli wraz zakończeniem ferii, wszyscy spokojnie wrócimy do nauki stacjonarnej, bo – jak przewidujemy – ten szczyt piątej fali będzie przypadał za dwa, trzy tygodnie – powiedział minister.

Minister dodał, że w okresie nauki zdalnej maturzyści będą mogli spotykać się na konsultacjach indywidualnych i grupowych. W przypadku szkół specjalnych to dyrektorzy tych placówek wraz z rodzicami będą decydować, czy kontynuować naukę stacjonarną, czy przejść na nauczanie zdalne. W standardowym trybie mają działać też m.in. bursy, będzie także możliwość kontynuowania praktycznej nauki zawodu. Nic nie zmienia się w przypadku studentów. - Uczelnie działają na podstawie swoich przepisów. Rektorzy sami podejmują decyzje - wyjaśnił Czarnek.

Konferencja ministra edukacji ws. nauki zdalnej 25.01 na żywo

Z nieoficjalnych ustaleń Radia ZET wynika, że na naukę zdalną mogą być skierowani uczniowie ze szkół w miastach powyżej 200 tysięcy mieszkańców. Nauka zdalna może zostać utrzymana do zakończenia ostatniego turnusu ferii.

W Ministerstwie Edukacji i Nauki jest we wtorek kontynuowane spotkanie kierownictwa MEiN z kierownictwem Generalnego Inspektoratu Sanitarnego. - Wzrost zachorowań w V fali i nowy wariant koronawirusa omikron zmuszają nas do podjęcia bardzo niepopularnych decyzji. O skali tych decyzji poinformuje zapewne dziś minister prof. Przemysław Czarnek - komentował wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

RadioZET.pl/PAP - Szymon Zdziebłowski, Marta Rawicz, Krzysztof Kowalczyk

C