Oszuści z Wrocławia zatrzymani - w tle samobójstwa i wyłudzenia na miliony złotych

Redakcja
02.03.2017 12:57
Policja
fot. Dolnośląska Policja

Policja we Wrocławiu zatrzymała lidera grupy przestępczej, która zajmowała się oszustwami na pośrednictwie kredytowym. W sumie w tej sprawie zarzuty ma już 11 osób. Mieli oszukać kilkanaście tysięcy ludzi z całego kraju na kwotę co najmniej 11 milionów złotych. 

Liderem gangu był Marek K., oficjalnie szef jednej z firm objętych śledztwem. Działał on przez lata w tzw. piramidach finansowych i kierował kilkoma podmiotami gospodarczymi, które zajmowały się udzielaniem kredytów na teoretycznie preferencyjnych warunkach.

Według ustaleń prokuratury, K. wywierał na swoich pracownikach presję, żeby ci naciągali klientów. Miał też stworzyć całą siatkę powiązań i mechanizmy oszustw. Polegały one głównie na wprowadzaniu klientów w błąd, wciskaniu im pożyczek w kwotach wyższych niż pierwotnie potrzebowali i naliczaniu opłat od wielu pośredników kredytowych. Potem np. przy kredycie na 5 tysięcy okazywało się, że oszustom trzeba było zapłacić kilka razy więcej.

Policja na ten moment ustaliła, że oszuści mogli wyłudzić minimum 11 mln złotych, ale kwota wypranych przez nich pieniędzy jest 20 razy większa.

Organy ścigania badają też sprawy samobójstw, które zdarzały się wśród byłych klientów firm, kontrolowanych przez Marka K. i jego pomocników, weryfikując, czy ich bezpośrednią przyczyną mogły być działania ze strony przestępców.

RadioZET.pl/Newsweek/GW/MP