Zamknij

Sąd: Marsz narodowców we Wrocławiu rozwiązany bezprawnie. Miasto odwoła się

28.07.2020 19:45
Marsz narodowców Wrocław
fot. Magdalena Pasiewicz/East News

Marsz narodowców z 2019 roku we Wrocławiu nie mógł być rozwiązany – orzekł dziś tamtejszy sąd. Wyrok jest nieprawomocny, miasto zapowiada odwołanie.

Marsz narodowców we Wrocławiu, został w ubiegłym roku rozwiązany niedługo po jego rozpoczęciu. Władze stolicy Dolnego Śląska, na czele z prezydentem Jackiem Surtykiem, argumentowały decyzję względami bezpieczeństwa.

Chodzi o wydarzenie organizowane przez środowiska narodowe 11 listopada ubiegłego roku. Wrocławskie wydarzenie nosiło nazwę „Żeby Polska była Polską” i było organizowane przez znanego ze skrajnych poglądów byłego księdza Jacka Międlara. Po skandowaniu antysemickich haseł i użyciu materiałów pirotechnicznych władze rozwiązały marsz (przeszedł ok. 200 metrów).

Marsz narodowców rozwiązany. Sąd: Bezprawnie

Doszło wówczas do starć z policją. Sąd orzekł jednak, że ratusz niezgodnie z prawem rozwiązał manifestację. Organizatorzy odwołali się do sądu, zakładając zażalenie na decyzję magistratu.

Dziś sąd orzekł na posiedzeniu zaocznym, że marsz rozwiązano niezgodnie z prawem. Jacek Międlar zapowiedział we wpisie na Twitterze, że gdy tylko wyrok się uprawomocni, to organizatorzy będą domagali się odszkodowań i wycofania nałożonych przez miasto grzywien.

Rzecznik ratusza we Wrocławiu niedługo po orzeczeniu zapowiedział odwołanie od tej decyzji.

Przypomnę, że już trzy razy na przestrzeni ostatnich lat takie sprawy kończyły się prawomocnymi wyrokami, w których sąd przyznawał rację miastu ws. rozwiązywanych zgromadzeń

- powiedział PAP Arkadiusz Filipowski.

Zapewnił zarazem, że miasto nie da zgody na mowę nienawiści w przestrzeni publicznej.

RadioZET.pl/PAP