Zamknij

Ksiądz ugodzony nożem przed kościołem. Jest decyzja sądu ws. napastnika

11.06.2019 10:56
Wrocław
fot. Magdalena Pasiewicz/East News

Na trzy miesiące aresztował we wtorek wrocławski sąd 56-letniego Zygmunta W., który w poniedziałek rano na Ostrowie Tumskim w centrum Wrocławia ugodził nożem księdza. Prokuratura postawiła mężczyźnie zarzuty usiłowania zabójstwa duchownego.

Do napaści na księdza doszło w poniedziałek przed godz. 7 na Ostrowie Tumskim w centrum Wrocławia. Mężczyzna podszedł do duchownego, rozpoczął z nim rozmowę, następnie ugodził go nożem. Napastnik został zatrzymany przez przechodniów i przekazany policji.

Areszt dla nożownika z Wrocławia

We wtorek na wniosek wrocławskiej prokuratura sąd aresztował W. na trzy miesiące. „Sąd uwzględni wniosek prokuratury i aresztował podejrzanego na trzy miesiące” – powiedział prok. Sebastian Chudaszek z Prokuratury Rejonowej dla Wrocławia Śródmieście.

Jak pisze wrocławska reporterka Radia ZET Grażyna Wiatr, dziennikarze zapytali agresora, dlaczego zaatakował duchownego, a ten odparł, że to pytanie retoryczne. Przyznał też, że film braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” to „dobry trop, ale nie znał księdza i nie żałuje”.

Atak na księdza przed kościołem

Poszkodowany kapłan to ks. dr Ireneusz Bakalarczyk, kierownik notariatu wrocławskiej kurii i duszpasterz Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej. W poniedziałek rano szedł do kościoła pod wezwaniem NMP na Piasku we Wrocławiu, by odprawić mszę świętą w tzw. rycie trydenckim. Został zaatakowany przed świątynią. Rannego księdza przewieziono do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Tam był operowany. Rzeczniczka tej placówki poinformowała, że 48-letni pacjent dobrze zniósł operację.

Zobacz także

– Z tego, co wiem, napastnik nie wypowiedział ani słowa, więc trudno nam dzisiaj mówić o jakichś motywach tego działania, możemy się domyślać jedynie tego, że to właściwie nie był atak personalny na konkretnego księdza, tylko na człowieka w sutannie po prostu – mówiła.

RadioZET.pl/PAP