Ksiądz zaatakowany nożem pod kościołem. Są informacje nt. jego stanu zdrowia i komentarz kurii

10.06.2019 13:49
Atak
fot. PAP

Ugodzony w poniedziałek rano w klatkę piersiową nożem ksiądz dobrze zniósł operację. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – poinformowały służby szpitala. Prokuratura postawi zarzuty sprawcy napaści we wtorek, gdy uzyska opinię biegłego dotyczącą obrażeń. Sprawę skomentował także rzecznik prasowy wrocławskiej kurii. 

Rzecznik prasowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu Monika Kowalska poinformowała PAP, że 48-letni pacjent dobrze zniósł operację. „Jest w stanie stabilnym, niezagrażającym życiu. Lekarze zaopatrzyli wszystkie urazy wewnętrzne spowodowane w obrębie klatki piersiowej i jamy brzusznej” – powiedziała Kowalska.

Do napaści na księdza doszło w poniedziałek przed godz. 7 na Ostrowie Tumskim w centrum Wrocławia. Mężczyzna podszedł do księdza, rozpoczął z nim rozmowę, następnie ugodził go nożem. „Napastnik to 57-letni mieszkaniec Wrocławia. Został zatrzymany bezpośrednio po zdarzeniu przez osoby postronne i przekazany policjantom, a następnie doprowadzony do jednego z komisariatów, gdzie obecnie jest przesłuchiwany” – powiedział rzecznik wrocławskiej policji Łukasz Dutkowiak.

Prokuratura postawi zarzuty

Rzecznik Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu prok. Justyna Pilarczyk poinformowała, że zatrzymany napastnik zostanie doprowadzony do prokuratury we wtorek i zostaną mu wówczas postawione zarzuty. „Czynności obecnie z nim wykonywane mają charakter wstępny. Zarzuty, jakie postawi mu prokurator, zależą między innymi od opinii biegłego, który wypowie się na temat obrażeń ciała spowodowanych u pokrzywdzonego. Obecnie sprawca ma status osoby zatrzymanej” – powiedziała prok. Pilarczyk.

Zobacz także

Poszkodowany kapłan to ks. dr Ireneusz Bakalarczyk, kierownik notariatu wrocławskiej kurii i duszpasterz Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej. W poniedziałek o poranku szedł odprawić mszę świętą w tzw. rycie trydenckim do kościoła pod wezwaniem NMP na Piasku we Wrocławiu. Pod nim został zaatakowany.

Rzecznik wrocławskiej kurii komentuje

– Z informacji, które uzyskaliśmy, wynika, że ksiądz, wchodząc do kościoła na mszę świętą, został zaatakowany przez człowieka, który stał w tym kościele, w tym przedsionku. Został zaatakowany nożem – powiedział na konferencji prasowej rzecznik wrocławskiej Kurii Arcybiskupiej ks. Rafał Kowalski.

Zobacz także

– Z tego, co wiem, napastnik nie wypowiedział ani słowa, więc trudno nam dzisiaj mówić o jakichś motywach tego działania, możemy się domyślać jedynie tego, że to właściwie nie był atak personalny na konkretnego księdza, tylko na człowieka w sutannie po prostu – mówił.

Ks. Rafał Kowalski poinformował też, że zgodnie z informacjami lekarzy stan księdza jest stabilny i nie zagraża jego życiu. „Natomiast niezbędna była operacja, która, z tego, co wiem, właśnie trwa i na ten moment tylko tyle możemy powiedzieć o jego stanie zdrowia” – powiedział. Dodał również, że ksiądz po ataku był przytomny, jednak z relacji osób, które rozmawiały z nim zaraz po tym zdarzeniu, wynika, że nic z niego nie pamięta.

RadioZET.pl/PAP