Zamknij

Nie będzie śledztwa ws. molestowania poety przez kardynała Gulbinowcza

17.09.2019 17:40

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie molestowania seksualnego, którego w  latach 90. dopuścił się wobec wrocławskiego poety Przemysława Kowalczyka kardynał Henryk Gulbinowicz.

Nie będzie śledztwa ws. molestowania poety przez kardynała Gulbinowcza
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prokuratura odmówiła zajęcia się tą sprawę podając jako powód przedawnienie się czynu.

Zobacz także

Warto przypomnieć, że o sprawie pisaliśmy w w maju bieżącego roku. Wówczas w sieci pojawiło się oświadczenie Przemysława Kowalczyka – poety, o pseudonimie artystycznym Karol Chrum – dotyczące molestowania seksualnego, którego dopuścił się wobec niego kardynał Gulbinowicz. Pokrzywdzony miał wówczas 15 lat.

Nie było przesłuchania w obecności psychologa

Adwokat Kowalczyka, Artur Nowak nie zdradza jeszcze, czy będą się odwoływać od decyzji prokuratury, czy może wniosą prywatny akt oskarżenia. Jak podkreślał w rozmowie z Radiem ZET, na pewno brakowało przesłuchania jego klienta w obecności psychologa, który mógłby ocenić, czy jego zeznania są wiarygodne. Jak stwierdził, prokuratura tego nie zrobiła.

Zobacz także

Przemysław Kowalczyk złożył zawiadomienie do prokuratury po emisji film Tomasz Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”. Jak mówił, w latach 90. Jako 15-latek został wykorzystany seksualnie przez kardynała Henryka Gulbinowicza w jego pałacu we Wrocławiu. Zdarzenie miało miejsce gdy był uczniem niższego seminarium duchownego.

Zobacz także

RadioZET/Grażyna Wiatr/RadioZET.pl