Zamknij

Policjanci pobili staruszkę na tyłach sklepu. Zapadł wyrok w głośnej sprawie

02.07.2019 15:25
Wrocław
fot. You Tube screen

Na kary ośmiu i sześciu miesięcy w zawieszeniu skazał we wtorek wrocławski sąd byłych policjantów, którzy w trakcie interwencji mieli uderzyć 82-letnią kobietę. Wyrok został wydany w procesie apelacyjnym. Oskarżeni interweniowali w związku z kradzieżą w sklepie, której miała dopuścić się starsza kobieta.

Do wydarzeń opisanych w akcie oskarżenia doszło w grudniu 2015 r. w sklepie przy ul. Strzegomskiej we Wrocławiu. Według prokuratury podczas interwencji dotyczącej kradzieży sklepowej 82-letnia kobieta został dwukrotnie uderzona ręką przez oskarżoną policjantkę Lidię S. Była też — zdaniem prokuratury — szarpana przez policjantkę oraz drugiego z oskarżonych funkcjonariuszy — Piotra L.

W grudniu ubiegłego roku sąd pierwszej instancji skazał Lidię S. na karę ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Piotr L. został skazany na sześć miesięcy pozbawienia wolności także w zawieszeniu na dwa lata. Od tego wyroku odwołali się zarówno prokuratura, jak i obrona byłych policjantów. Prokurator domagał się orzeczenia także kary grzywny, obrona zaś uniewinnienia oskarżonych.

Wyrok dla policjantów za pobicie

We wtorek Sąd Okręgowy we Wrocławiu utrzymał w mocy kary więzienia, z tym że zmienił okres zawieszenia kary dla Piotra L. na rok. Z kolei w stosunku do Lidii S. sąd orzekł dodatkowo karę grzywny w wysokości tysiąca złotych.

Sędzia Joanna Żelazny w uzasadnieniu wyroku podkreśliła, że użyte przez policjantów środki przymusu bezpośredniego w stosunku do starszej kobiety były nieuprawnione i nieproporcjonalne do sytuacji. „Również przyciśnięcie poszkodowanej do drzwi i poprzez siłowe odwiedzenie jej rąk do tyłu założenie kajdanek było nieproporcjonalne do zagrożenia, które mogła stanowić starsza i zaburzona kobieta” – mówiła sędzia Żelazny. Wyrok jest prawomocny.

Zobacz także

Śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez policjantów zostało wszczęte w 2017 r., po tym, jak do mediów wyciekł zapis z monitoringu sklepowego, na którym widać interwencję funkcjonariuszy. Po rozpoczęciu śledztwa Komendant Miejski Policji we Wrocławiu wszczął procedurę usunięcia ze służby dwójki policjantów.

RadioZET.pl/PAP