Chcesz robić zdjęcia w kościele? Musisz iść na szkolenie

Redakcja
01.12.2017 10:52
Fotograf
fot. Pixabay

Od stycznia 2018 r. zdjęcia w kościołach archidiecezji wrocławskiej będzie można robić tylko po ukończeniu specjalnego kursu. Proboszczowie będą także wymagać okazania legitymacji zaświadczającej o skończonym szkoleniu np. od fotografów ślubnych.

Koniec z robieniem zdjęć smartphonem bądź amatorskim aparatem. A przynajmniej na terenie Wrocławia. Tamtejsza archidiecezja podjęła decyzję ograniczającą możliwość fotograficznej bądź filmowej rejestracji uroczystości sakralnych, tj. ślubów, chrzcin czy pogrzebów.

Od nowego roku nagrywać oraz robić zdjęcia będzie można tylko po przejściu specjalnego, organizowanego przez archidiecezję kursu. Jego uczestnicy zapoznają się m.in. z normami prawnymi obowiązującymi kamerzystów i fotografów, poznają podstawowe terminy z zakresu teologii i liturgii, przejdą również szkolenia praktyczne o sytuacjach specjalnie zaaranżowanych w świątyniach. Na koniec czeka ich egzamin przeprowadzony przez członków grupy medialnej Johanneum (którzy prowadzić będą też szkolenia) - takie egzaminy organizowane będą raz na kwartał. Pierwsze szkolenie odbędzie się 27 stycznia.

Po co to wszystko? Rzecznik archidiecezji ks. Rafał Kowalski tłumaczy, że podczas utrwalania na taśmie najdonioślejszych chwil związanych z przyjmowaniem sakramentów, należy zachować jak największą powaga. A jej osiągnięcie możliwe jest przede wszystkim dzięki nabyciu odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Zapewnia też, że archidiecezja będzie tych reguł restrykcyjnie przestrzegać.

– Wybierając fotografa czy kamerzystę nie pytamy, czy uczestniczył w lekcjach religii. Interesują nas raczej jego umiejętności praktyczne. To niestety sprawia, że często taka osoba nie bardzo wie, jak powinna się zachować podczas udzielania sakramentu (a znajduje się w takim miejscu, że wszyscy zwracają na nią uwagę), nie wie jaki moment jest najbardziej istotny podczas całej ceremonii, czy w którym miejscu nie powinna się znaleźć. Wierzymy, że tego rodzaju szkolenie będzie z pożytkiem zarówno dla samych fotografów, jak i wiernych, którzy będą prosić ich o uwiecznienie ważnych dla siebie chwil - tłumaczy ks. Kowalski w rozmowie z wrocławskim tygodnikiem katolickim "Gość".

RadioZET.pl/wroclaw.gosc.pl/MP