Zamknij

Wsteczne ubezpieczenie NFZ. Jak to zrobić?

Redakcja
05.03.2017 11:10
nfz
fot. East News

O możliwości wstecznego ubezpieczenia przypominali wczoraj pracownicy NFZ. W całej Polsce fundusz zorganizował w swoich oddziałach dzień otwartych dni. Tak zwana abolicja ubezpieczeniowa potrwa do 12 kwietnia. Na czym polega, kto może z niej skorzystać i dlaczego warto?

Zgodnie z obowiązującymi od połowy stycznia przepisami, pacjent, który spełniał wymogi ubezpieczenia, ale nie dopełnił związanych z tym formalności, nie musi zwracać kosztów swojego leczenia, jeśli "wstecznie" zgłosi się do ubezpieczenia zdrowotnego.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Warunkiem jest opłacenie składek (np. w przypadku pracownika - przez pracodawcę, w przypadku zleceniobiorcy - przez zleceniodawcę, w przypadku emeryta lub rencisty przez ZUS/KRUS) lub zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego.

Pacjent może dokonać tzw. wstecznego zgłoszenia w ciągu 30 dni od chwili skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej albo 30 dni od poinformowania przez NFZ o wszczęciu postępowania administracyjnego ws. zwrotu kosztów leczenia.

Dodatkowo pod warunkiem "wstecznego" zgłoszenia do ubezpieczenia, niemal do połowy kwietnia,  postępowania administracyjne dotyczące zwrotu kosztów leczenia za lata 2013-2016 nie będą wszczynane, a te, które już wszczęto - będą umarzane.

RadioZET.pl/PAP/DG