Zamknij

Wstrząs w kopalni Bielszowice. Ratownicy nawiązali kontakt z poszukiwanym

04.12.2021 19:48
kopalnia Bielszowice
fot. ADRIAN SLAZOK /REPORTER

Ratownicy nawiązali kontakt wzrokowy i głosowy z jednym z dwóch górników poszukiwanych w kopalni Bielszowice. - Dostał koc i wodę na wysięgniku, ale ratownicy jeszcze nie dotarli niego. Z drugim nie ma kontaktu - informuje reporterka Radia ZET Daria Klimza.

Ratownicy nawiązali kontakt wzrokowy i głosowy z jednym z dwóch górników poszukiwanych w kopalni Bielszowice. Wcześniej ratownikom górniczym, poszukującym od rana dwóch pracowników zaginionych po wstrząsie w kopalni Bielszowice, udało się namierzyć w zwałowisku skalnym sygnał z lamp górniczych, używanych przez poszukiwanych.

- Nawiązano kontakt głosowy z jednym z górników. Udało mu się przekazać koc i wodę. Kontakt wzrokowy jest bardzo ograniczony, ale z relacji tego pracownika wynika, że widzi lampki górnicze ratowników - powiedział rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Wstrząs w kopalni Bielszowice. Jest kontakt z jednym z górników

Trudno ocenić, jak długo potrwa dotarcie do poszkodowanego oraz drugiego zaginionego - z nim nie ma na razie kontaktu, ale ratownicy odbierają sygnał z jego lampy górniczej. Akcja jest trudna pod względem technicznym – zaznaczają przedstawiciele kopalni.

Do wstrząsu w tzw. ruchu Bielszowice - części należącej do Polskiej Grupy Górniczej (PGG) kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej - doszło w sobotę 4 grudnia przed godz. 9. w rejonie jednej ze ścian, 780 metrów pod ziemią. Po wstrząsie skały zasypały podziemne wyrobisko na odcinku 50-60 metrów.

Najsilniejsze wstrząsy, spowodowane eksploatacją górniczą, związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi, wywołanych kumulowaniem się wpływów prowadzenia wydobycia i naprężeń naturalnych. Występują głównie tam, gdzie są uskoki tektoniczne. W Polsce całość wydobycia rud miedzi i ok. 70 proc. wydobycia węgla kamiennego prowadzone jest w warunkach zagrożenia tąpaniami, czyli podziemnymi wstrząsami.

Jak wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, w ubiegłym roku na obszarze działania polskich kopalń węgla kamiennego zaistniało 1578 wstrząsów zaliczonych do kategorii wysokoenergetycznych, wobec 1295 rok wcześniej (wzrost o blisko 22 proc.)

RadioZET.pl/ Krzysztof Konopka (PAP)

C