Wstrząsające znalezisko w Głogowie. Za chodnik przez lata służyły płyty nagrobkowe

12.08.2017 11:01

Wstrząsającego odkrycia dokonało przez przypadek małżeństwo emerytów w Głogowie. Gdy na osiedlu domków jednorodzinnych (Paulinów) postanowili wymienić płyty chodnikowe, okazało się, że przez lata chodzili po… dziecięcych nagrobkach.

Wstrząsające znalezisko w Głogowie. Za chodnik przez lata służyły płyty nagrobkowe fot. Głogowskie Forum Historyczne (fb)

Mężczyzna, który dokonał odkrycia był w szoku. Natychmiast powiadomił odpowiednie służby. – Państwo zadzwonili do nas i gdy przyjechałem na miejsce, niestety sam przeszedłem kawałek po tym chodniku, zanim zorientowałem się, co to jest. Dopiero po odwróceniu płyt było widać, że są to nagrobki – mówi Dominik Jeton z Centrum Informacji Turystycznej.

16 nagrobków

Łącznie w ogrodzie odkryto 16 sztuk nagrobków. Pochodzą one z przełomu lat 30. i 40. zeszłego stulecia. W rozmowie z portalem polsatnews.pl Dominik Jeton mówił, że w pobliżu był niegdyś cmentarz ewangelicki i to prawdopodobnie stamtąd pochodzą płyty.

Trafiły do kościoła

Płyty nagrobkowe zostały przeniesione do ruin kościoła św. Marka. O dalszym jego losie zadecyduje Wojewódzki Konserwator Zabytków.

RadioZET.pl/GazetaWrocławska/Fakt24/strz

Oceń