Zamknij

Dzień Wszystkich Świętych. Ważny apel policji!

Redakcja
31.10.2018 15:09
Dzień Wszystkich Świętych. Ważny apel policji!
fot. Shutterstock

Wystartowała akcja "Znicz" - wspólna akcja Komendy Głównej Policji, Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. Policjanci zalecają nie tylko szczególną ostrożność na drogach. O czym jeszcze przypominają?

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Organizatorzy akcji "Znicz" apelują nie tylko o bezpieczną jazdę, ale też o zachowanie ostrożności już na cmentarzu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko ruchu drogowego. Pamiętajmy o swoim mieniu i bezpieczeństwie, idąc na cmentarz i na cmentarzu – zaapelował rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Zaznaczył, żeby nie zostawiać bez dozoru torebek i portfeli.

ZOBACZ TEŻ:

Na znicze polskie rodziny wydadzą średnio 35 zł

- To jest czas, kiedy odnotowujemy nawet o 15%. więcej drobnych kradzieży na cmentarzach, gdzie zaabsorbowani sprzątaniem grobów i rozmowami rodzinnymi przy grobie, potrafimy zostawić na chwilę swoją torbę bez dozoru. Z takich okazji korzystają grupy złodziei, dlatego bądźmy ostrożni - mówił Ciarka.

Ciarka uczulił też, by wyjeżdżając do rodziny, zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem tak, żeby nie kusić złodziei.

Przed podróżą

Do kierowców policjanci apelują przede wszystkim o jazdę zgodnie z przepisami i niewsiadanie za kierownicę po alkoholu. Funkcjonariusze przypominają też, żeby przed podróżą odpowiednio przygotować pojazd: sprawdzić, czy auto jest sprawne, naszykować foteliki do przewozu dzieci.

Zaznaczają, że w drogę należy wyruszać wypoczętym, a w trakcie jazdy zachować szczególną rozwagę, bo ruch będzie wzmożony.

Zobacz także

Bezpieczeństwa na drogach w całym kraju ma strzec prawie 6000 policjantów. Największej liczby patroli można się spodziewać na trasach wyjazdowych z największych miast i w pobliżu cmentarzy

Statystyki

W ciągu 7 dni ubiegłorocznej akcji "Znicz" na polskich drogach doszło do 609 wypadków, w których zginęły 53 osoby, a 719 zostało rannych. Głównymi przyczynami wypadków były brawura i nadmierna prędkość. Zatrzymano 1821 nietrzeźwych kierujących.

Zobacz także

W tym roku akcja "Znicz" będzie krótsza. Trwa od środy 31.10. do niedzieli 4.11.

RadioZET.pl/PAP/JŚ