Oceń
"Gazeta Wyborcza" dotarła do niepokojącej ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych, która dotyczy reformy szkolnictwa wyższego przygotowywanej przez resort Jarosława Gowina.
Skutki reformy mają odczuć szczególnie uczelnie w mniejszych miastach.
Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku
"Jeśli idzie o możliwość zachowania w nazwie uczelni określenia »uniwersytet«, to na podstawie projektowanych przepisów tylko 7 z branych pod uwag 18 uczelni wyższych zachowa prawo bycia uniwersytetami” - pisze dr hab. Jarosław Szymanek cytowany przez "Wyborczą". Szymanek jest głównym specjalistą Biura Analiz Sejmowych. Z jego analizy wynika, że część uniwersytetów może zostać przekształcona w akademie.
Niewykluczone, że np. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach straci prawo do habilitowania.
Jak wylicza "Wyborcza" Wwakademie mogą zostać przekształcone: UJK w Kielcach, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oraz Uniwersytet Zielonogórski.
W 2017 roku przeprowadzono ocenę poszczególnych wydziałów z uczelni. Brane są przy tym pod uwagę m.in. dorobek naukowy pracowników, publikacje, uprawnienia do nadawania stopni doktora oraz doktora habilitowanego, zastosowanie wyników badań naukowych. Wydziały otrzymują noty od A+ (najlepsze), przez A i B, do C. Kategoryzacja może mieć finansowe konsekwencje dla uczelni. Na kieleckim uniwersytecie wszystkie wydziały poza humanistycznym (ocena A) otrzymały kategorię B.
Odpowiedź ministerstwa
"Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dementuje pojawiające się w mediach nieprawdziwe informacje dotyczące konieczności zmian nazw uczelni i utraty statusów uniwersytetów przez uczelnie regionalne po wejściu w życie Konstytucji dla Nauki" - czytamy na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
"W odniesieniu do statusów uczelni wyrażanych poprzez ich nazwy w skierowanym do Sejmu projekcie (nr druku 2446) zakłada się, że nawet w przypadku uzyskania kategorii naukowej skutkującej potencjalną koniecznością zmiany nazwy uczelni, uczelnia będzie mogła posługiwać się nazwą dotychczasową" - głosi komunikat.
RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/KM
Oceń artykuł