Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Po tych nagraniach wizerunek prezesa PiS ucierpi. Wyborcza ujawnia taśmy Kaczyńskiego

04.06.2018 06:55
xxx wiadomosci

Wyborcza.pl opublikowała zapis rozmów z 1994 roku, które kłócą się z obecną narracją PiS-u. To wymiana zdań między przygotowującym wtedy doktorat Tomaszem Grabowskim a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Jarosław Kaczyński fot. PAP

Rozmowa dotyczy głównie związku prezesa PiS z „Solidarnością”. Według własnych słów w 1981 roku był poza głównym nurtem wydarzeń. – W końcówce moja pozycja polityczna była żadna – stwierdza. Pozycję tłumaczy tym, że nie został internowany.

Skupioną wokół „Głosu” grupę Macierewicza Kaczyński określił jako zamkniętą i skazaną na przegraną.

– Środowisko KOR liczyło dziesiątki ludzi, a środowisko „Głosu” to był Macierewicz Antoni, Naimski Piotr, Dorn Ludwik i Doroszewska Urszula [dziś ambasador na Litwie]. Później do tego dochodził na zasadzie awansowania takiego młodziutkiego chłopca Gugulski [Marcin, rzecznik rządu Jana Olszewskiego i radny PiS na Mokotowie] – czytamy w zapisie rozmowy.

Dodaje, że Macierewicz miał „wodzowskie zacięcie bez wodzowskich kwalifikacji”.

– On jest człowiekiem na pewno zdolnym i sprawnym i – żeby było jasne – nieprzeciętnym, ale nie ma kwalifikacji Piłsudskiego, a wyraźnie chciał być Piłsudskim – mówił Kaczyński

Relacje z Wałęsą określił jako „działania równoległe, ale nie wspólne”. Zaznaczył, że jego „linia” była wyraźnie do przodu, w stosunku do prezydenta.

– Różnego rodzaju środowiska katolickie zaczęły do mnie… znaczy… zaczęły się nawiązywać kontakty z ludźmi, których na ogół znałem, ale znałem dość słabo. To byli na ogół odrzuceni aspiranci do OKP. Niekiedy odrzuceni na takiej zasadzie, że w ogóle ich nie wpuszczono, a niekiedy na takiej zasadzie, że wpuszczono ich, ale nie na takie pozycje, na jakie oni chcieli, a oni z tego nie skorzystali – powiedział.

TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/Wyborcza.pl/maal

Oceń