W stanie wojennym oskarżał go Piotrowicz. Teraz startuje do sejmiku w "twierdzy PiS"

Redakcja
26.09.2018 21:30
Piotrowicz
fot. Stanisław Kowalczuk/East News

W PRL był działaczem pozycji demokratycznej na Podkarpaciu. Pod aktem oskarżenia w jego sprawie podpisał się prokuratur Stanisław Piotrowicz, obecnie jeden z najbardziej wyrazistych posłów PiS. Teraz Antoni Pikul ogłosił start wyborach. I to właśnie na południowy wschodzie Polski, a więc w mateczniku partii rządzącej.

W latach 80. Pikul był zaangażowanym w podziemne struktury "Solidarności" opozycjonistą, kolportował "bibułę". W stanie wojennym został zatrzymany przez SB i oskarżony przez komunistyczną prokuraturę o działalność antypaństwową.

Miał oskarżyć opozycjonistę, sam zaprzeczał

W 2016 roku Pikul stał się bohaterem mediów, gdy dziennikarze programu "Czarno n białym" w TVN24 ujawnili, że pod aktem oskarżenia w jego sprawie sprzed ponad 30 lat widnieje podpis Stanisław Piotrowicza. Tego samego, który jako poseł PiS szefuje sejmowej komisji sprawiedliwości i jest jedną z twarzy reformy sądownictwa.

Zobacz także

Piotrowicz otrzymał nawet Brązowy Krzyż Zasługi za swoją pracowitość i zaangażowanie prokuratorskie. Sam później kilkukrotnie zaprzeczał, jakoby oskarżał Pikula, twierdząc, że jedynie "parafował" akt oskarżenia, co miało po prostu należeć do jego obowiązków.

- Na temat pana Piotrowicza wolałbym się w ogóle nie wypowiadać. Ten pan miał wypływ na moje życie tylko w jednym krótkim momencie. Kiedy mnie oskarżał - powiedział Pikul dziennikarzom TVN24. Przyznał też, że ani on ani żaden z opozycjonistów nigdy nie otrzymali od Piotrowicza żadnej pomocy, mimo iż ten lubił się w mediach chwalić tym, ile pomagał działaczom antykomunistycznego podziemia.

Pikul startuje z list PO na Podkarpaciu

Teraz dawny działacz opozycji, zainspirowany działalnością Piotrowicza w Sejmie, postanowił wystartować w nadchodzących wyborach samorządowych. Znalazł się na listach Koalicji Obywatelskiej w wyborach do sejmiku województwa podkarpackiego, a więc w mateczniku PiS. To właśnie tam ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego osiąga zawsze najlepsze wyniki.

Zobacz także

- Trzeba ludziom uświadamiać, że to jest początek - mówił w TVN24. Sam mocno krytykuje PiS za - jego zdaniem - demontaż kraju i demokratycznych instytucji, zwłaszcza Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego.

Pikul nie jest jednak absolutnym debiutantem w samorządzie - w latach 2012-18 sprawował bowiem funkcję wiceburmistrza Jasła.

RadioZET.pl/TVN24/Gazeta.pl/MP