Zamknij

Krupa kontra Makowski. Prezydent Katowic potwierdził start w wyborach

Redakcja
07.09.2018 13:24
Marcin Krupa
fot. Tomasz Kawka/East News

Wybory 2018 w Katowicach. Prezydent Katowic Marcin Krupa (Forum Samorządowe i Marcin Krupa) potwierdził w piątek start w wyborach samorządowych. Dwa dni wcześniej oficjalnie podsumował swoją kadencję. Program na kolejną ma ogłosić 15 września. Jego głównym kontrkandydatem będzie Jarosław Makowski (Platforma Obywatelska). 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Decyzję ws. starań o drugą kadencję Krupa ogłosił w patio Akademii Muzycznej w Katowicach – w miejscu, gdzie cztery lata temu prezentował po raz pierwszy swoje deklaracje programowe.

– Te wszystkie działania spowodowały, że miasto Katowice znów są o krok do przodu w stosunku do 2014 r. Nasza marka, nazwa Katowice, stała się bardziej rozpoznawalna, stała się elementem, który jest już dyskutowany na arenie międzynarodowej, nie tylko w kraju. Jesteśmy małym miastem, 300-tysięcznym, a chcemy być dużą metropolią – małymi kroczkami do tego dążymy – mówił Krupa.

Prezentując kandydatów na radnych komitetu „Forum Samorządowe i Marcin Krupa”, prezydent zaznaczył, że w wyborach wystartują wszyscy dotychczasowi radni (poza Jerzym Forajterem – PAP), a także osoby znane z działalności lokalnej. – To osoby, które nie chodzą dzisiaj i mówią, co chcą zrobić, tylko wzięły już sprawy w swoje ręce, zakasały rękawy i działają – podkreślił.

– To zespół, który powstał ze społeczeństwa, z Katowic, od dołu – ludzi, którzy mają różne poglądy, ale wspólny mianownik, którym jest działanie na rzecz miasta i mieszkańców – dodał Krupa.

W piątek wyjaśniał, że jego decyzja o ubieganiu się o reelekcję wynika m.in. z obserwacji innych miast w kraju i na świecie, w których – jak zaznaczył – to kontynuacja różnych działań daje możliwość rozwoju. „Mamy dobrą sytuację finansową, dobrą sytuację inwestycyjną, dobry poziom wśród wielu miast w kraju i na świecie – to chcemy kontynuować – z tą drużyną ludzi z lokalnych środowisk” – zapewnił.

Marcin Krupa – program wyborczy 

W piątek Krupa zapowiedział, że szczegółowe założenia programowe zamierza przedstawić na konwencji wyborczej swojego komitetu planowanej na 15 września br. Podsumowując w środę swoją dobiegającą końca pierwszą kadencję, podkreślił, że zrealizował większość obietnic sprzed czterech lat.

Przed wyborami samorządowymi w 2014 r. Krupa przedstawił swój program wyborczy składający się z 10 postulatów i nazwał go „Umową z mieszkańcami Katowic”. Od tej pory zdecydował o rozszerzeniu jej zapisów o dwa punkty dotyczące walki o czyste powietrze oraz utworzenie metropolii. Jego zdaniem zdecydowana większość postulatów umowy została zrealizowana w całości lub dużej części. Dotyczy to m.in. budżetu obywatelskiego, współpracy z organizacjami pozarządowymi, budowy mieszkań na wynajem czy wdrożenia programu „Senior w mieście”.

Zobacz także

Pytany o niedociągnięcia, wymienił trwające dłużej, niż pierwotnie zakładano, prace przy budowie 3 miejskich basenów oraz centrum nauki.

Pytany w piątek o poparcie udzielone mu przez PiS ustami prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, Krupa powiedział, że wyrazy poparcia, które słyszy od różnych ugrupowań politycznych, od ludzi reprezentujących różne poglądy polityczne, którym podoba się to, co dzieje się w Katowicach, „świadczą o tym, że jest akceptowany ten rozwój, który dzieje się w mieście”. „Mam nadzieję, że on przyniesie określony sukces wyborczy” – zaznaczył.

Ubieganie się o fotel prezydenta Katowic zapowiedzieli dotychczas: popierany przez Platformę Obywatelską i Nowoczesną Jarosław Makowski, sędzia Jarosław Gwizdak (komitet „Prawo do Katowic”), Ilona Kanclerz (Śląska Partia Regionalna) i reprezentujący środowiska niepodległościowe były poseł Adam Słomka.

RadioZET.pl/PAP/DG