Zamknij

Narada na Nowogrodzkiej. Kaczyński szuka winnego porażki. Będzie dymisja?

Redakcja
23.10.2018 08:16
Jarosław Kaczyński
fot. Jan BIELECKI/East News

Wybory samorządowe 2018. PiS szuka winnych porażki wyborczej. Choć partia Jarosława Kaczyńskiego w skali kraju wygrała w wyborach do sejmików wojewódzkich, to wynik głosowania jest dla tego ugrupowania rozczarowujący.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W poniedziałek po południu zebrało się prezydium komitetu politycznego PiS. Według informatorów PAP głównym tematem rozmów były wybory samorządowe. W siedzibie PiS przy ulicy Nowogrodzkiej pojawili się: Mateusz Morawiecki, Beata Szydło, Mariusz Błaszczak, Antoni Macierewicz, Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski, Mariusz Kamiński i Ryszard Terlecki.  

Jak podaje wtorkowy „Fakt”, narada dotyczyła głównie przegranego boju o Warszawę, gdzie już w pierwszej turze wygrał kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Otoczenie premiera Morawieckiego o porażkę obwinia Zbigniewa Ziobrę.

Chodzi m.in. o jego wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie niezgodności unijnego traktatu z naszą konstytucją. Część elektoratu uznała, że takie działania mogą doprowadzić do Polexitu, czyli wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej.

– W internecie na finiszu kampanii było 10 milionów wyszukań tego hasła. To przez Ziobrę ten słaby wynik – mówi w rozmowie z „Fakt” polityk związany z premierem. 

Wybory samorządowe 2018 w Warszawie

Rafał Trzaskowski (Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska) wygrał w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Warszawie, uzyskując 54,1 proc. głosów. Drugi wynik uzyskał Patryk Jaki z PiS (30,9 proc.) – wynika z sondażu Ipsos. 

Zobacz także

– Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie te ostatnie 12 lat ciężkiej pracy PO i prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz – mówił kandydat KO na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski po przedstawieniu sondażowych wyników wyborów samorządowych dających mu zwycięstwo w pierwszej turze wyborów.

– Chciałem podziękować również liderom i liderkom Koalicji Obywatelskiej, którzy są ze mną na scenie, bo bez nich nie byłoby tego sukcesu – mówił Trzaskowski.

RadioZET.pl/Fakt/PAP/DG