Zamknij

Sondaż ''Rz'': Polacy wskazali, kto wygrał wybory. W PiS-ie radość

Redakcja
31.10.2018 06:56
Sondaż ''Rz'': Polacy wskazali, kto wygrał wybory. W PiS-ie radość
fot. PAP

Wybory samorządowe 2018. W sondażu opublikowanym w środowej "Rzeczpospolitej" respondenci najczęściej jako zwycięzcę wyborów samorządowych wskazują Prawo i Sprawiedliwość.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Jak czytamy w środowym wydaniu "Rzeczpospolitej", ponad 45 procent biorących udział w badaniu IBRiS jest zdania, że PiS wygrało wybory samorządowe. 20 procent badanych uważa z kolei, że wygraną może się cieszyć Koalicja Obywatelska.

W rozmowie z "Rz" prof. Ewa Marciniak, politolog UW podkreśliła, że badanie pokazuje to jak PiS "ładnie sprzedało swój sukces, choć jest on przecież połowiczny, bo nie odnosi się do wszystkich szczebli, np. do dużych miast". - W Warszawie liczba głosów na kandydata PO była ponad dwukrotnie większa - dodała.

Zobacz także

Dziennik przypomina, że dwa główne ugrupowania od momentu ogłoszenia sondażowych wyników w niedzielę, 21 października, "usiłowały przekonać Polaków, że są zwycięzcami".

''Wygląda jednak na to, że udało się to tylko PiS, którego zwycięstwo uznaje nawet część wyborców, którzy na partię nie głosowali. Prawie 7 procent wyborców KO uważa, że zwyciężyła polityczna konkurencja" - czytamy dalej. 

Wybory samorządowe 2018. Podział na mandaty 

W tegorocznych wyborach PiS zdobyło o 83 więcej mandatów w sejmikach wojewódzkich niż w 2014 r. Koalicja Obywatelska uzyskała o 15 mniej niż PO przed czterema laty, a PSL - o 87 mniej. PiS ma samodzielną większość w 6 sejmikach. Przed czterema laty większość taką miał w jednym.

W tym roku, w całym kraju do zdobycia w sejmikach wojewódzkich były 552 mandaty (w poprzednich wyborach było to 555 mandatów; o 3 zmniejszyła się liczba radnych w sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego). Najwięcej - 254 - mandaty otrzymało PiS. Koalicja Obywatelska zdobyła 194 mandaty, PSL - 70, Bezpartyjni Samorządowcy - 15, a SLD-Lewica Razem 11 mandatów.

RadioZET.pl/PAP/DG