Zamknij

Najnowszy sondaż do europarlamentu. Mandaty tylko dla czterech partii

Redakcja
18.02.2019 18:15
Wybory 2019. Najnowszy sondaż do europarlamentu. Mandaty tylko dla czterech partii
fot. Diliff/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0 (ilustracyjne)

PiS może liczyć na 24 miejsca w Parlamencie Europejskim, natomiast PO na 20 - wynika z opublikowanej prognozy służb prasowych Parlamentu Europejskiego. Po 4 europosłów miałyby jeszcze SLD i Wiosna. PSL i Kukiz'15 znalazły się pod progiem wyborczym.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Na jaką partię zagłosowałbyś w wyborach parlamentarnych?

Liczba głosów:

Służby prasowe Parlamentu Europejskiego zaprezentowały w poniedziałek pierwsze prognozy podziału miejsc w tej izbie po majowych wyborach.

W przypadku Polski opierają się one na badaniach IBRIS z końca stycznia, czyli jeszcze przed ogłoszeniem porozumienia dotyczącego Koalicji Europejskiej na eurowybory (PO, SLD, PSL, Nowoczesnej i Zielonych) oraz przed konwencją partii Wiosna Roberta Biedronia.

Zobacz także

Kto zdobędzie mandaty w PE?

Z danych PE wynika, że z list PiS (w koalicji z Solidarną Polską i Porozumieniem) do PE przy 40-proc. poparciu wejdą 24 osoby.

Analitycy z Brukseli spodziewają się przy tym, że 22 z nich wejdą do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), a dwie pozostaną albo niezrzeszone, albo wejdą do innych frakcji (takie powyborcze ruchy nie są niczym niezwykłym).

Drugą pod względem wielkości reprezentację w europarlamencie, według projekcji PE, ma mieć Platforma Obywatelska. Ugrupowanie Grzegorza Schetyny przy poparciu 32,7 proc. ma uzyskać 20 mandatów. Jego europosłowie zasilą Europejską Partię Ludową (EPP).

Kolejną partią, która ma mieć swoich przedstawicieli w PE, ma być Wiosna. W badaniu ujętym w opracowaniu PE głos na partię Biedronia zadeklarowało 7,1 proc. respondentów, co przekłada się na 4 mandaty.

Taką samą liczbę miejsc miałby Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD), na który chciałoby głosować 6,7 proc. respondentów.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

Sondaż przed wyborami do PE
Podział mandatów w PE - sondaż

Zobacz także

Jakie frakcje będą największe w europarlamencie?

Europosłów do Parlamentu Europejskiego nie wprowadziłoby Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL), na które zadeklarowało oddać głos 4,5 proc. ankietowanych. W podobnej sytuacji znalazł się Kukiz'15 z poparciem wynoszącym 4,2 proc.

Na koalicję Wolności i Ruchu Narodowego głos zamierzało oddać 2,2 proc., a na partię Razem 1 proc. badanych.

Z zestawienia PE wynika, że Polacy byliby największą siłą we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Przy 22 europosłach PiS, którzy by ją zasilili, tworzyliby oni trzon tej grupy (teraz najwięcej jest w niej Brytyjczyków, których po wyjściu ich kraju z UE nie będzie w PE).

Pozostałe narodowe delegacje w EKR mają liczyć maksymalnie po 4 osoby (taką liczbę europosłów konserwatywnych mają mieć Belgowie, Włosi, Słowacy, Szwedzi i Czesi).

Jeśli chodzi o Europejską Partię Ludową, to na pierwszym miejscu mają być Niemcy. Koledzy partyjni kanclerz Angeli Merkel z CDU-CSU mają zająć 29 miejsc. Polacy z PO byliby drugą narodową delegacją, liczącą 20 osób.

Wybory do Parlamentu Europejskiego zaplanowano na 26 maja. Z powodu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej liczba mandatów w PE spadnie z 751 do 705. Polska będzie reprezentowana przez 52 europosłów - o jednego więcej, niż dotychczas.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD