Zamknij

Byli premierzy "jedynkami" na listach KE? Są pierwsze przecieki

Redakcja
26.02.2019 19:27
Byli premierzy "jedynkami" na listach KE? Są pierwsze przecieki
fot. Piotr Molecki/East News

Koalicja Europejska kompletuje listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Nieoficjalnie wiadomo już, że liderami list wyborczych mają być między innymi byli premierzy - Marek Belka i Włodzimierz Cimoszewicz. Wciąż jest jednak kilka znaków zapytania.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Marek Belka i Włodzimierz Cimoszewicz, a także obecny wiceprzewodniczący PE Bogusław Liberadzki mają być „jedynkami” w wyborach do PE z ramienia Koalicji Europejskiej. To na razie nieoficjalne ustalenia PAP.

Według źródeł agencji Włodzimierz Cimoszewicz ma być "jedynką" w okręgu warszawskim, Marek Belka - w łódzkim, a Bogusław Liberadzki - w zachodniopomorskim i lubuskim. Na dalszych miejscach mają znaleźć się tacy politycy jak Leszek Miller, Janusz Zemke i Andrzej Szejna

Zobacz także

Magdalena Adamowicz i Janina Ochojska na listach KE?

W poniedziałek „Fakty” TVN podały, że na listach KE znajdą się znane nazwiska również spoza polityki, takie jak Janina Ochojska. Założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej ma mieć pierwsze miejsce na liście we Wrocławiu. "Jedynkę" Koalicji Europejskiej w Katowicach ma mieć były premier Jerzy Buzek. Na Pomorzu listę ma otwierać Janusz Lewandowski, a zamykać Jarosław Wałęsa. Na "dwójce" – według „Faktów” - znalazła się Magdalena Adamowicz, która ma potwierdzić swoją kandydaturę w tym tygodniu.

Pod znakiem zapytania stoi też m.in. start w wyborach Ewy Kopacz. Była premier miałaby startować w Warszawie, w Poznaniu lub w Krakowie. „Ewa Kopacz jest byłym premierem. Wybierze sobie miejsce, z którego chce kandydować” – mówił we wtorek w Radiu ZET Sławomir Neumann. Jak dodał, nie jest przesądzone, że Kopacz będzie „dwójką” w Warszawie.

Kiedy ostateczne listy wyborcze KE?

Koalicjanci ustalili, że PO wskaże kandydatów na siedem "jedynek", pozostali otworzą sześć list. Po trzy "jedynki" ma dostać PSL i SLD. 

Ale prace nad listami wyborczymi Koalicji Europejskiej wciąż trwają. W Platformie struktury regionalne mają czas na zgłaszanie swoich kandydatów zarządowi krajowemu do 10 marca. Szef klubu PO-KO Sławomir Neumann powiedział PAP, że posiedzenie Rady Krajowej PO, która zatwierdzi listy wyborcze, planowane jest na sobotę 16 lub 23 marca.

Zobacz także

Z kolei w Nowoczesnej termin zgłaszania kandydatów przez regiony mija w środę 27 lutego. Każda kandydatura - zgodnie z ustaleniami ugrupowania - musi być poparta 30 podpisami członków Nowoczesnej. Władze partii planują zatwierdzić kandydatury do PE do 10 marca.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja 2019 roku. Polacy wybiorą 52 europarlamentarzystów.

RadioZET.pl/PAP/TVN/MK