Zamknij

Wybory do Parlamentu Europejskiego coraz bliżej. Głosowanie JUŻ za 100 DNI

Redakcja
13.02.2019 15:45

Dokładnie za 100 dni, 26 maja, wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy wybiorą w nich 52 europosłów w 13 okręgach wyborczych. Jeśli jednak do tego czasu nie dojdzie do brexitu, liczba przysługujących Polsce mandatów zmniejszy się o jeden.

Wybory do Parlamentu Europejskiego coraz bliżej. Głosowanie JUŻ za 100 DNI
fot. A.Vitvitsky/SPUTNIK Russia/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kampania wyborcza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego rozpocznie się, kiedy oficjalne zarządzenie wyda prezydent. Zgodnie z kodeksem wyborczym musi to zrobić nie później niż na 90 dni przed planowaną datą wyborów, czyli w tym wypadku do 25 lutego.

Polacy wybiorą europosłów w 13 okręgach wyborczych. Głosowanie w wyborach do PE odbywa się według systemu proporcjonalnego, w którym głosy oddane na poszczególne listy przeliczane są na mandaty metodą d’Hondta w skali całego kraju.

Dopiero po ustaleniu liczby mandatów przypadających poszczególnym komitetom rozdziela się je pomiędzy poszczególne listy. Do PE dostają się ci kandydaci, którzy na danej liście otrzymali największą liczbę głosów.

W tegorocznych eurowyborach Polacy wybiorą 52 swoich przedstawicieli. W poprzednich wyborach (w 2014 r.) wybrali ich 51. Zmiana liczby mandatów wiąże się z brexitem.

Zobacz także

Zmiana liczby mandatów

Wielka Brytania, opuszczając Unię Europejską, zwolni 73 mandaty. Parlament Europejski w lutym ubiegłego roku zdecydował o ich podziale między państwa członkowskie UE. Ostatecznie, decyzją Rady Europejskiej z czerwca, liczba posłów w Parlamencie Europejskim zmniejszy się z 751 do 705:

  • 46 mandatów zostanie zamrożonych na potrzeby rozszerzania się UE w przyszłości,
  • 27 mandatów zostanie rozdzielonych między 14 krajów UE, które obecnie są niedoreprezentowane.

Po 5 dodatkowych mandatów otrzymają Francja i Hiszpania, po 3 mandaty – Włochy i Holandia, a 2 dodatkowe mandaty przypadną Irlandii.

Po jednym dodatkowym mandacie otrzymają Szwecja, Austria, Dania, Finlandia, Słowacja, Chorwacja, Estonia, Polska i Rumunia.

Obecnie nie jest jednak pewne, czy brexit nie zostanie opóźniony i nie nastąpi już po majowych wyborach. Jeśli tak się stanie, także Brytyjczycy będą wybierać swoich przedstawicieli w PE.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/JŚ