Zamknij

Szef MSZ: Tusk nie był przedstawicielem Polski

Redakcja
04.01.2019 13:36
Szef MSZ: Tusk nie był przedstawicielem Polski
fot. EMMANUEL DUNAND/AFP/East News

W wywiadzie udzielonym gazecie „Polska the Times” minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz krytykował mianowanie Donalda Tuska szefem Rady Europejskiej. Jego zdaniem, wybór ten był „jakkolwiek legalny”, ale „wątpliwy etycznie”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Czaputowicz komentował kwestię wyborów na przewodniczącego Rady Europejskiej, które wygrał były premier Polski Donald Tusk. Według szefa resortu spraw zagranicznych Polskę reprezentował w  nich kandydat rządu, Jacek Saryusz-Wolski. Jak dodał, wybór Tuska na to stanowisko „jakkolwiek legalny, był wątpliwy etycznie”.

Zobacz także

Według ministra Donald Tusk był wówczas kandydatem Niemiec.

„Tusk nie był reprezentantem Polski, lecz […] Niemiec”

 – Zapewne będą podejmowane próby narzucenia interpretacji, że Donald Tusk był przedstawicielem Polski. Nie byłoby to jednak zgodne z rzeczywistością – powiedział minister spraw zagranicznych.

Zobacz także

– Ówczesna premier Polski Beata Szydło była jedyną osobą, która zagłosowała przeciwko Donaldowi Tuskowi. Kandydatem z ramienia polskiego rządu był wtedy Jacek Saryusz-Wolski – dodawał.

Zobacz także

– Uznanie, że Tusk nie był reprezentantem Polski, lecz, powiedzmy, Niemiec, może utrudnić mu powrót do życia politycznego w naszym kraju – zaznaczył Czaputowicz.

W kontekście wywiadu warto zwrócić uwagę na fakt, że podczas wyborów przewodniczącego Rady Europejskiej kandydat PiS przegrał 27:1.

RadioZET/natemat.pl/JZ