Zamknij

Wybory do KRS. Kontrowersje wokół decyzji komisji

Redakcja
06.03.2018 08:16
Wybory do KRS. Kontrowersje wokół decyzji komisji
fot. PAP

— Nowi członkowie KRS nie będą bronić niezależności sądów — uważa Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. We wtorek w sejmie głosowanie nad wyborem sędziów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. PiS zgłosił dziewięciu kandydatów, Kukiz'15 sześciu sędziów. Opozycyjna Platforma, Nowoczesna i PSL w geście protestu nie wskazały żadnego kandydata. 

W sprawie kontrowersji wokół wyboru nowych sędziów zabrali głos przyszli członkowie Rady. Sędzia Dariusz Drajewicz wskazany przez PiS do nowej KRS twierdzi, że dopiero teraz wymiar sprawiedliwości staje się niezależny, a sędziowie niezawiśli. Iustitii zarzuca, że przez wiele lat stowarzyszenie zrobiło niewiele dobrego dla środowiska sędziowskiego.

Wybory sędziów do KRS

Z kolei opozycja mówi, że wybór nowych członków był farsą. Procedura wyboru była niezgodna z prawem i przeprowadzono ją w ekspresowym tempie, bo posłowie nie mieli czasu na zapoznanie się z nazwiskami kandydatów. Opozycja twierdzi także, że Rada stanie się uzależniona od PiS-u. 

Według Ministerstwa Sprawiedliwości KRS w obecnym składzie po raz ostatni próbowała zablokować zmiany w sądownictwie.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka odrzuciła wniosek o odroczenie obrad ws. ustalenia listy kandydatów do KRS. W poniedziałek wybrano listę 15 sędziów-kandydatów do KRS. 

RadioZET.pl/daw, KM