Zamknij

Wybory na prezydenta Gdańska. Nowoczesna zdecydowała ws. kandydata

Redakcja
21.01.2019 11:55
Wybory na prezydenta Gdańska. Nowoczesna zdecydowała ws. kandydata
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer poinformowała w poniedziałek, że Nowoczesna nie wystawi kandydata w wyborach na prezydenta Gdańska. Zapowiedziała jednocześnie, że partia poprze w wyborach pełniącą obowiązki prezydenta Aleksandrę Dulkiewicz.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W poniedziałek na konferencji prasowej liderka Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer, zapowiedziała, że jej partia nie wystawi swojego kandydata na prezydenta. Lubnauer poinformowała też, że Nowoczesna poprze w wyborach Aleksandrę Dulkiewicz, jeśli zdecyduje się ona na kandydowanie.

Zobacz także

Zdaniem Lubnauer Dulkiewicz jest osobą, która będzie realizować testament Pawła Adamowicza, a jej kandydatura wypełnia oczekiwania gdańszczan i gdańszczanek. – Uważamy, że Aleksandra Dulkiewicz jest najbliższym współpracownikiem Pawła Adamowicza, pierwszym wiceprezydentem, jak i również osobą, która się bardzo dobrze sprawdziła w czasie organizacji ostatnich dni, organizacji pogrzebu, mimo bardzo trudnych okoliczności – oceniła.

Wybory w Gdańsku

Wybory na prezydenta Gdańska odbędą się najprawdopodobniej 3 marca – poinformował w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. „Dzisiaj, jak wpłyną dokumenty do KPRM, opracowywane przez MSWiA, pan premier wyda rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, wyznaczając wybory” – oświadczył Dworczyk.

Zobacz także

Prezes Rady Ministrów zarządza wybory przedterminowe w drodze rozporządzenia. Po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej premier wyznacza datę wyborów, przypadającą – zgodnie z Kodeksem wyborczym – w ciągu 90 dni od daty wystąpienia przyczyny przeprowadzenia wyborów przedterminowych. Rozporządzenie w tej sprawie podaje do publicznej wiadomości wojewoda.

Wybory, także przedterminowe, odbywają się w dniu wolnym od pracy. Ostatnia z niedziel, mieszcząca się w 90-dniowym terminie, przypada 14 kwietnia.

RadioZET.p/PAP/MK