Zamknij

Jest porozumienie KO, PSL i SLD ws. koalicji w sejmikach. Będą rządzić w 9 województwach

Redakcja
16.11.2018 14:14
Koalicja
fot. Andrzej Iwanczuk/Reporter

Koalicja Obywatelska, PSL i SLD wyłonią koalicje w dziewięciu województwach – poinformował w piątek sekretarz generalny PO Robert Tyszkiewicz. Według sekretarza PSL Piotra Zgorzelskiego w piątek porozumiano się w sprawie koalicji na Mazowszu.

Tyszkiewicz poinformował na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie, że Koalicja Obywatelska, PSL i SLD zawarły porozumienie polityczne o wyłonieniu wspólnych koalicji w dziewięciu województwach. Jak podkreślił, to porozumienie będzie oparte „na podstawach programowych, które są negocjowane regionalnie i na ustaleniach politycznych, które także będą nabierały kształt regionalnych umów koalicyjnych”.

Polityk PO powiedział, że takie umowy koalicyjne zostały podpisane już w woj. opolskim i kujawsko-pomorskim. Jak dodał Tyszkiewicz, podpisanie takich umów w najbliższych dniach planowane jest w pozostałych siedmiu województwach. Według Zgorzelskiego w piątek porozumiano się w sprawie koalicji na Mazowszu. – Umowa w tej sprawie ma być podpisana w poniedziałek – podkreślił poseł w rozmowie z PAP.

– Jesteśmy przekonani, że wspólnie stworzymy dobrą, potrzebną Polsce samorządowej, otwartą na Europę koalicję, która dobrze zagospodaruje obecne środki unijne i przygotuje nasze regiony do wykorzystania nowego budżetu europejskiego – oświadczył Tyszkiewicz.

Koalicja Obywatelska ma samodzielną większość w jednym sejmiku – województwa pomorskiego. Dzięki współpracy z ludowcami koalicja KO i PSL ma szansę na rządzenie w sejmikach województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego oraz wielkopolskiego.

W województwach lubuskim i zachodniopomorskim zbudowanie większości koalicyjnej uzależnione jest od radnych SLD i Bezpartyjnych Samorządowców, a w woj. opolskim – od radnych mniejszości Niemieckiej. Również w sejmiku woj. śląskiego – od decyzji radnych SLD.

Wybory samorządowe 2018

W wyborach samorządowych, które odbyły się 21 października, PiS uzyskało samodzielną większość w 6 sejmikach województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Po podpisaniu umowy koalicyjnej z Bezpartyjnymi Samorządowcami PiS będzie również rządziło w woj. dolnośląskim.

RadioZET.pl/PAP/MP

C