Zamknij

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 21 października

Redakcja
14.08.2018 09:55
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 21 października
fot. Piotr Matusewicz/East News

Wybory samorządowe odbędą się 21 października – zdecydował premier Mateusz Morawiecki. Rozporządzenie w sprawie terminu wyborów zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

21 października wybierzemy radnych rad miast, powiatów i radnych sejmików wojewódzkich. Oddamy też głos w pierwszej turze wyborów na burmistrzów, wójtów i prezydentów. Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się dwa tygodnie później, 4 listopada.

Zobacz także

W związku z decyzją Mateusza Morawieckiego od dziś partie polityczne, koalicje, stowarzyszenia, organizacje społeczne oraz sami wyborcy mogą tworzyć komitety wyborcze. Muszą one zostać zgłoszone w zależności od rodzaju do PKW lub właściwego komisarza wyborczego. W następnej kolejności komitety wyborcze muszą zgłosić swoich kandydatów. Kampania wyborcza rozpoczyna się od momentu ogłoszenia aktu zarządzenia wyborów.

Zgodnie z nowym Kodeksem wyborczym kadencja organów samorządu terytorialnego została wydłużona z 4 do 5 lat. Nowością będzie dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Jednomandatowe okręgi wyborcze zostały ograniczone do wyborów rad gmin, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza 20 tysięcy osób.

RadioZet.pl/bm