Zamknij

Morawiecki: przez 30 ostatnich lat nie było tyle wolności, ile jest teraz

Redakcja
02.09.2018 14:58
Wybory samorządowe. Konwencja PiS. Piątka Morawieckiego
fot. Jacek Dominski/REPORTER/East News

Podczas konwencji samorządowej PiS w Warszawie premier Mateusz Morawiecki przedstawił pięć nowych propozycji partii rządzącej na jesienne wybory samorządowe. Ponadto szef rządu zapewnił, że władze przestrzegają konstytucji, a w Polsce jest najwięcej wolności od 30 lat.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- My nie dzielimy Polski i Polaków. My chcemy łączyć, chcemy sklejać i to robimy wbrew temu, co się czasami nam przypisuje - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. - Polska jest jedna - podkreślił szef rządu podczas konwencji PiS, która inauguruje samorządową kampanię Zjednoczonej Prawicy.

Zobacz także

Premier w wystąpieniu podczas konwencji wyborczej PiS, odniósł się do hasła "Konstytucja", które jest wykrzykiwane przez przeciwników Prawa i Sprawiedliwości. - My bardzo jednoznacznie, chcę to podkreślić, przestrzegamy konstytucji. My patrzymy na konstytucję całościowo, ale przestrzegamy również jej litery - zadeklarował.

Morawiecki podkreślił, że w ramach objazdu Polski w czasie ostatnich miesięcy był w ponad 100 miejscowościach, słuchał Polaków i z nimi rozmawiał.

- Często towarzyszyły i moim koleżankom, i kolegom różne grupy naszych "innych sympatyków", takich, co czasami krzyczeli: "wolność", "konstytucja", byli tacy? Byli. Więc chcę z tego miejsca bardzo mocno im powiedzieć, (...) że przez 30 ostatnich lat, bo nie liczę pozostałych 50, nie było w Polsce tyle wolności, ile jest teraz - oświadczył premier na konwencji PiS w Warszawie.

Szef rządu na konwencji PiS przedstawił pięć propozycji partii rządzącej na najbliższe wybory samorządowe.

Dopłaty do termomodernizacji

Premier wyjaśnił podczas konwencji PiS, która inauguruje samorządową kampanię Zjednoczonej Prawicy, że jednym z punktów programu na przyszłość, na wybory samorządowe, które zamierza realizować rząd jest punkt umownie nazywanym "ciepłym domem".

- To co jest bolączką, zmorą zwykłych obywateli, to wysokie rachunki za ciepło, za energię. Dlatego rozpoczynamy i właśnie we wrześniu ruszamy z tym na wybory samorządowe, z największym programem termomodernizacji - Ciepły dom - niższe rachunki, czystsze środowisko, zdrowie dla ludzi - powiedział szef rządu.

Zobacz także

Zmniejszenie opłat za odpady

Drugą "ofertą dla domu" - dodał Morawiecki - jest obniżenie opłat śmieciowych, o ile segreguje się odpady komunalne.

- Niższe rachunki za odpady, za śmieci. Chcemy udowodnić, że przy dobrej współpracy z dobrymi gospodarzami naszych małych ojczyzn będzie to możliwe. Dlatego wdrażamy program segregujesz - płacisz mniej. (...) Stworzymy specjalne programy preferencyjne dla spółdzielni mieszkaniowych, dla wspólnot, dla domów jednorodzinnych - dodał premier.

Pomoc dla seniorów i więcej placów zabaw

- Chcemy znacząco zwiększyć wydatki, co najmniej dwukrotnie na domy seniora. Byłem w jednym takim domu w Ostrołęce, przepięknie zorganizowanym – aktywność kulturalna, pomoc, rehabilitacja dla osób starszych. (…) To bardzo potrzebne dla tych ludzi – powiedział szef rządu.

- Wszędzie w tych gminach, tych powiatach, gdzie będą dobrzy gospodarze, gdzie będzie się jak najlepiej współpracowało, gdzie będą uczciwi gospodarze, tam zdecydowanie przesuniemy te środki w kierunku wsparcia seniorów – zapowiedział.

Szef rządu akcentował, że ważne jest gwarantowanie możliwości aktywności dla młodych ludzi, dzieci i całych rodzin. - Dlatego zaangażujemy w ciągu najbliższych paru lat 500 mln zł w nowe tematyczne place zabaw dla dzieci, w nowe ośrodki sportowe, w siłownie plenerowe, otwarte strefy aktywności – poinformował.

Wsparcie na modernizacje w gminach i poprawę komunikacji

Wśród przedstawionych na niedzielnej konwencji wyborczej Zjednoczonej Prawicy w Warszawie propozycji na wybory samorządowe Morawiecki przedstawił program "Nowoczesna gmina", który - jak mówił - dotyczyć ma dalszego otoczenia domu: chodników, dworców i autobusów.

- Idąc do szkoły dziecko często idzie poboczem, albo wręcz po ulicy, samochody jeżdżą i zagrażają życiu, czasami zdarzają się tragedie. Dlatego w setkach, tysiącach miejsc (...), gdzie nie ma jeszcze chodników do szkoły, my będziemy współfinansować i na to kolejne środki przeznaczamy, żeby w wyborach samorządowych pokazać mieszkańcom, że rozumiemy ich problemy, że chcemy, żeby bezpieczna szkoła oznaczała również bezpieczną drogę do szkoły - zapowiedział premier, prezentując pierwszy z filarów programu.

Zwrócił również uwagę na "często podupadłe i odrapane" dworce lokalne, zapowiadając "największy od 50 czy jeszcze dawniej lat" program ich renowacji.

- Już można zobaczyć w Miechowie, czy w Żarowie, jak taki pilotaż nam się udał. (...) Zainwestujemy w to miliardy złotych, żeby nasze dworce z powrotem były piękne, żeby ludzie cieszyli się (nimi) w małych miejscowościach również, a nie tylko w tych wielkich - oświadczył Morawiecki.

Zobacz także

Kolejnym elementem programu będzie wsparcie komunikacji autobusowej. - To właśnie zamykanie lokalnych dworców PKS, zwijanie linii autobusowych jest takim niechlubnym symbolem zwijania się Polski - stwierdził szef rządu.

Zapowiedział jednocześnie przyznanie dodatkowych, podwojonych środków "dla tych gmin, które będą chciały odbudowywać połączenia autobusowe.

- Czwarty punkt, bardzo ważny, żeby dzieci, młodzież, wszyscy w mniejszych miejscowościach, na wsiach, mieli takie same szanse, jak młodzież z większych miast - to 100 Megabitów na 100 lat niepodległości Polski. Autostrady internetowe są dzisiaj tak ważne, jak autostrady A1, A2, A3, czy A4 - powiedział Morawiecki.

Dopłaty do budżetów obywatelskich

Premier Morawiecki ogłosił także zapowiedź podniesienia dopłat państwowych dla gmin, które będą zwiększały kwoty na budżety obywatelskie. Morawiecki zapowiedział przeznaczenie na program "Mieszkasz - decydujesz" 300 mln złotych.

- Chcemy, by ludzie w samorządach mogli więcej decydować o tych budżetach. Jesteśmy wiarygodni, solidni i rzetelni, bo to rząd PiS wdrożył dla miast na prawach powiatu taką regulację: pół procenta budżetu musi być przeznaczone na budżet obywatelski - zapowiedział Morawiecki.

- Chcemy, by teraz mniejsze ośrodki: obszary gmin miejsko - wiejskich i gmin wiejskich, też miały budżety obywatelskie. W tym celu, żeby zachęcić - przeznaczymy nie 130 mln zł tylko 300 mln zł - by wspierać te gminy w budżetach obywatelskich - zadeklarował szef rządu.

W trakcie konwencji doszło również do podpisania porozumienia wyborczego między liderami: PiS - Jarosławem Kaczyńskim, Solidarnej Polski - Zbigniewem Ziobro i Porozumienia - Jarosławem Gowinem.

Morawiecki, w niedzielę po konwencji wyborczej PiS w Warszawie, udał się specjalnym kampanijnym busem do Łowicza. Szef rządu od tej wizyty rozpoczyna objazd po Polsce, w trakcie którego politycy partii będą promować program PiS na wybory samorządowe.
Biało-niebieski bus kampanijny marki Autosan ma wyeksponowane jedno z haseł wyborczych: "Dotrzymujemy słowa w rządzie, dotrzymamy w samorządzie".

RadioZET.pl/PAP/PTD