Zamknij

Najpierw Jaki, teraz Trzaskowski. Kandydat PO obiecuje nowe linie metra

Redakcja
22.08.2018 18:09
Rafał Trzaskowski
fot. PAP

Program „Stolica lepszej komunikacji” zakłada m.in. powstanie nowych linii metra, SKM i linii tramwajowych. - Ma on sprawić, że warszawiacy szybciej dojadą do pracy i do domu – zadeklarował w środę kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Czy Patryk Jaki ma szansę pokonać Rafała Trzaskowskiego w walce o prezydenturę w stolicy?

Liczba głosów:

Podczas konferencji prasowej na terenie zajezdni SKM na osiedlu Szczęśliwice Trzaskowski podkreślił, że „stolica lepszej komunikacji musi być przede wszystkim dobrze zaplanowana i to musi być system".

- System, który godzi interesy wszystkich tych, którzy korzystają z komunikacji miejskiej – a to jest zdecydowana większość mieszkańców Warszawy – a również tych, którzy korzystają z samochodów, czasami są pieszymi, czasami są rowerzystami - podkreślił.

Trzaskowski zadeklarował, że będzie ukończone obecnie realizowana rozbudowa II linii metra - która według obecnych planów ma być zakończona do 2023 roku i kończyć się na Bemowie. Jednocześnie Trzaskowski chciałby, aby II linia metra była wydłużona z jednej strony do stacji PKP Warszawa Toruńska, z drugiej przez ul. Połczyńską do Ursusa.

Zobacz także

Metro w Warszawie 

W kwestii I linii metra Trzaskowski zaproponował dwie dodatkowe stacje: plac Konstytucji i Muranów. Za bardzo istotną rzecz uznał połączenie stacji metra Centrum z dworcem Śródmieście. - To jest inwestycja na 50 milionów złotych, ważne jest żeby centrum miało dobrą stacje przesiadkową, żeby Warszawa Śródmieście była połączona ze stacją Centrum bo, (…) ten plan jest całościowy - obejmuje metro, ale również obejmuje linie SKM - powiedział Trzaskowski.

Mówiąc o nowych liniach stwierdził, że chciałby w nadchodzącej kadencji zacząć "planowanie, a nawet budowanie trzeciej linii metra", która miałaby prowadzić ze stacji Warszawa Stadion przez dworzec Warszawa Wschodnia do ronda Wiatraczna i przez Gocław, Powsińską, aż do Wilanowskiej i do Dworca Południowego. - To jest ta trzecia linia metra, którą chcielibyśmy zbudować - powiedział Trzaskowski.

W jego ocenie III linia metra jest szczególnie istotna dla Pragi Południe. - To jest druga największa dzielnica Warszawy, ważne żeby miała jak najlepszą komunikację miejską, tutaj zwłaszcza rondo Wiatraczna jest istotne, bo będzie się tam można przesiadać na komunikację miejską - zaznaczył.

Według planów Trzaskowskiego metro - IV linia - miałoby być poprowadzone z Dworca Południowego do Ursusa - co, według niego, pomogłoby rozwiązać problem komunikacyjny w tzw. Mordorze, czyli zagłębiu biurowców w rejonie ul. Domaniewskiej. Ponadto przedłużona miałaby być I linia z Młocin na Tarchomin.

Zobacz także

Kandydat na prezydenta stolicy oszacował koszt budowy III i IV linii metra na ok. 8 miliardów złotych. Trzaskowski podkreślił, że "niesłychanie ważne jest, żeby nie tylko rysować te linie, ale również mówić o połączeniach z innymi i możliwościami transportu, tramwajami i autobusami".

Zapowiedział również nowe linie Szybkiej Kolei Miejskiej w kierunku Piaseczna i w kierunku Ożarowa Mazowieckiego. W najbliższych dniach - jak mówił - do programu zostaną „dołożone” nowe sieci tramwajowe. Zapewnił, że powstanie wtedy „całościowy plan, który ma rozwiązać problemy komunikacyjne całego miasta”.

- Nam zależy na tym, żeby warszawiacy jak najmniej czasu spędzali na dojazdach do pracy, czy do domu, żeby jak najwięcej czasu mieszkańcy Warszawy mieli dla siebie - podkreślił kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Trzaskowski stwierdził, że wiadomo już kiedy będzie można zacząć planowanie i realizację inwestycji w ramach systemu komunikacji miejskiej, jednak - jak zastrzegł - że „bardzo dużo zależy od pieniędzy unijnych”. - Wiadomo, że przy rządach PiS-u te pieniądze są zagrożone. Miejmy nadzieję, że uda się te pieniądze dla Warszawy uratować, a też myślimy o innych możliwościach finansowania, na przykład z Europejskiego Banku Inwestycyjnego - dodał.

RadioZET.pl/PAP/DG