Zamknij

Sondaż: Trzaskowski ma sporą przewagę nad Jakim

Redakcja
30.08.2018 09:06
Wybory samorządowe. Trzaskowski wygrywa z Jakim w Warszawie. PiS przegrywa we Wrocławiu
fot. Adrian Grycuk/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0 PL, Bruno Samm/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Według sondażu pracowni IBRiS Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej jest faworytem wyborów na prezydenta Warszawy. Ma szansę wygrać w pierwszej, jak i drugiej turze z Patrykiem Jakim ze Zjednoczonej Prawicy. Badanie pokazało również, że partia rządząca przegrywa z opozycją także we Wrocławiu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sondaż, który przeprowadzono na zlecenie dziennika „Fakt” i portalu Onet, pokazuje wyraźną przewagę Trzaskowskiego nad Jakim.

Zobacz także

W pierwszej turze głosowania kandydat Platformy i Nowoczesnej może liczyć na 42,2, proc. poparcia. Za nim uplasował się Jaki, popierany przez PiS, Solidarną Polskę i Porozumienie – głos na niego zadeklarowało oddać 32,7 proc. ankietowanych.

Sondaż IBRiS, 27-28.08

Daleko za dwójką liderów sondażu znaleźli się pozostali kandydaci na prezydenta stolicy. Andrzej Rozenek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej może liczyć na 4,9 proc. poparcia. Tuż za nim znalazł się Jacek Wojciechowicz (niezależny) z 4,6 proc. poparciem, Jan Śpiewak (Wolna Warszawa) – 3,1 proc., Marek Jakubiak (Kukiz'15) – 2,9 proc.

Pozostali kandydaci zdobyli poparcie w granicach jednego procenta poparcia: Piotr Guział (niezależny) – 1,1 proc., Janusz Korwin-Mikke (Wolność) – 1,1 proc., Justyna Glusman (Miasto Jest Nasze) – 1,3 proc., Jakub Stefaniak (Polskie Stronnictwo Ludowe) – 0,9 proc. i Piotr Ikonowicz (niezależny) – 0,8 proc.

Niezdecydowanych było 4,4 proc. ankietowanych. Udział w wyborach, jeśli odbywałoby się w najbliższą niedzielę, zadeklarowało 50,9 proc. wyborców.

Zobacz także

Gdyby doszło do drugiej tury w Warszawie, to na fotel prezydenta stolicy może liczyć według sondażu Trzaskowski z 53,5 proc. poparcia. Patryk Jaki otrzymałby 37,9 proc.

IBRiS zapytał również mieszkańców Wrocławia, jak zamierzają głosować w najbliższych wyborach na prezydenta miasta.

Aż na 47 proc. poparcia może liczyć Jacek Sutryk, popierany przez Platformę i Nowoczesną. Wskazana przez PiS Mirosława Stachwiak-Różecka może liczyć na 29,3 proc. głosów.

Daleko w tyle są pozostali kandydaci: Katarzyna Obara (Bezpartyjny Wrocław) – 6,1 proc., Marta Lempart (Wrocław dla Wszystkich) – 3,9 proc., Jerzy Michalak (Idzie Nowe) – 2,2 proc., Małgorzata Tracz (Zieloni) – 2,2 proc.

Sondaż IBRiS, 27-28.08

9,3 proc. ankietowanych z Wrocławia jest niezdecydowanych, na kogo odda głos.

Sondaż pracowni IBRiS przeprowadzono na zlecenie „Fakt” i Onet. Przeprowadzono go w dniach 27-28 sierpnia 2018 roku na próbie po 500 osób we Wrocławiu i Warszawie metodą telefoniczną.

Zobacz także

RadioZET.pl/Fakt/PTD