Zamknij

Jak doszło do tragedii w Szczyrku? Jest prawdopodobna przyczyna wybuchu

05.12.2019 10:36
Jak doszło do tragedii w Szczyrku? Jest prawdopodobna przyczyna wybuchu
fot. Lukasz Kalinowski/East News

Jaka może być prawdopodobna przyczyna wybuchu gazu, do którego doszło w środę wieczorem w domu mieszkalnym w Szczyrku? Według informacji przekazanych przez Polską Spółkę Gazownictwa tragiczna w skutkach eksplozja może być efektem wykonywanych prac remontowych przy gazociągu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podaje TVN24, powołując się na PSG, prawdopodobnie eksplozję spowodowało przewiercenie gazociągu średniego ciśnienia. Miało do tego dojść podczas prac remontowych wykonywanych przez firmę. Stacja poinformowała również, że na miejsce wybuchu oddelegowano specjalistów z pogotowia gazowego, którzy przewidują taką wersję wydarzeń.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną przewiercenie gazociągu

– Najbardziej prawdopodobną wersją jest, że był przewiert prowadzony równolegle, wzdłuż albo nawet po linii naszego gazociągu – powiedział dziennikarzom Ziemowit Podolski z PSG. Podkreślał, że do samej eksplozji doszło „jakiś czas” po uszkodzeniu gazociągu.

Zobacz także

– Żeby stwierdzić, że to było przyczyną, musimy dostać pozwolenie od staży pożarnej, żeby rozpocząć akcję usuwania tego uszkodzenia – mówił.

Zobacz także

Prace wykonywała „firma niezwiązana z gazownictwem”?

Jak z kolei mówił reporterom TVN24 Artur Michniewicz z PSG, prace remontowe miała wykonywać „firma niezwiązana z gazownictwem”. Były one prowadzone przed budynkiem, bez nadzoru ze strony specjalistów gazownictwa.

Zobacz także

– Na 100 procent przewiercony został gazociąg średniego ciśnienia, stalowy, o średnicy 150 milimetrów. Po prostu wbili się w gazociąg. Nasze stacje zanotowały bardzo duże uchodzenie gazu, takie chwilowe, momentalne. Tak się dzieje, kiedy w gazociągu powstaje dziura i widocznie, jeżeli to stalowy gazociąg i stalowe wiertło, to nietrudno o iskrę – tłumaczył Michniewicz.

Wybuch gazu w Szczyrku

Najnowszy bilans tragedii to sześć ofiar śmiertelnych – cztery osoby dorosłe i dwoje dzieci. Trwa akcja ratunkowa, pod gruzami wciąż poszukiwane są pozostałe osoby.

Zobacz także

W środę wieczorem, około godziny 18.30 doszło do wybuchu gazu w domu jednorodzinnym w Szczyrku. Z informacji wówczas udzielonych przez działającą na miejscu straż pożarną wynika, że w domu prawdopodobnie mieszkało dziewięć osób. Wiadomo, że jedna z nich była w czasie wybuchu w pracy.

adioZET.pl/gazeta.pl/TVN24