Zamknij

Wybuch w zakładach chemicznych w Leverkusen. Toksyczna chmura wędruje do Polski

28.07.2021 06:43
Wybuch w Niemczech
fot. DPA/Associated Press/East News

W Leverkusen doszło we wtorek do eksplozji i pożaru w parku przemysłowym, w którym mieszczą się zakłady chemiczne. Najnowszy bilans mówi o dwóch ofiarach śmiertelnych. Istnieje zagrożenie, że w czasie pożaru mogło dojść do rozprzestrzenienia się szkodliwych węglowodorów aromatycznych. Chmura z Niemiec kieruje się obecnie w stronę Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał, że dotrze w okolice Szczecina między godziną 7 a 9.

W eksplozji i pożarze w zakładach chemicznych na terenie parku przemysłowego w Leverkusen na zachodzie Niemiec zginęły co najmniej dwie osoby, a ponad 30 zostało rannych - poinformował we wtorek późnym wieczorem w zarządca kompleksu. Wcześniej informowano o jednej ofierze śmiertelnej i 16 rannych.

Jak powiedział Lars Friedrich, zarządca kompleksu, zaginionych jest pięciu pracowników. – Poszukiwania zaginionych trwają, ale nadzieja na znalezienie ich żywych szybko gaśnie – stwierdził Friedrich.

Wybuch w zakładach chemicznych w Leverkusen. Toksyczna chmura wędruje nad Polskę

Służby niemieckie zaklasyfikowały wybuch jako ekstremalne zagrożenie. Niemiecka stacja Deutsche Welle podała, że do eksplozji doszło w pobliżu spalarni śmieci. Według doniesień zapaliły się zbiorniki z rozpuszczalnikiem. Istnieje zagrożenie, że w czasie pożaru mogło dojść do rozprzestrzenienia się szkodliwych węglowodorów aromatycznych. Chociaż jeszcze po południu nie stwierdzono skażenia powietrza w okolicy, które zagrażałoby życiu lub zdrowiu, poinstruowano mieszkańców, aby pozostali w domach, zamknęli okna i wyłączyli urządzenia wentylacyjne.

Prognozowany kierunek i czas przemieszczania się chmury z Niemiec
fot. IMGW-PIB

Wiejący w kierunku wschodnim wiatr sprawia, że chmura kieruje się w stronę Polski. IMGW-PIB podało, że monitoruje skażenie powietrza po wybuchu w Leverkusen. „Z najnowszych prognoz opartych na modelu GFS wynika, że rozproszona smuga zanieczyszczeń dotrze do granic Polski, w rejon Niziny Szczecińskiej, w środę 28 lipca w godzinach porannych (7-9 rano). Koncentracja zanieczyszczeń powinna ulec znacznemu zmniejszeniu, w tym częściowo również „wypłukaniu” przez opady deszczu” - czytamy na stronie IMGW-PIB.

IMGW podało również, że zanieczyszczenie nie jest obecnie widoczne na zdjęciach satelitarnych z powodu dużego zachmurzenia w regionie. "W godzinach wieczornych powinny być dostępne obrazy z czujnika TROPOMI z satelity Sentinel-5P, który służy badaniu składu chemicznego atmosfery" - napisano w komunikacie. IMGW-PIB poinformowało, że kolejne komunikaty będą podawane wraz ze zbliżaniem się smugi do Polski.

Wybuch w Leverkusen

Do potężnej eksplozji, która wywołała pożar w położonym na terenie parku składzie odpadów, doszło o godz. 9.40. Wybuch słychać było w promieniu 10 kilometrów. Nadal nie wiadomo, co było jego przyczyną.

Zamknięto kilka okolicznych autostrad. Na miejsce skierowano wiele jednostek policji, straży pożarnej, w tym śmigłowce, oraz karetki pogotowia. Policja apelowała o omijanie okolic Leverkusen.

Federalny Urząd Ochrony Cywilnej i Pomocy Ofiarom Katastrof zakwalifikował wypadek jako "ekstremalne zagrożenie" oraz wezwał okoliczną ludność do pozostania w domach i zamknięcia drzwi i okien. Pierwsze pomiary powietrza nie wykazały jednak toksycznego skażenia. Po kilku godzinach pożar ugaszono.

Na terenie parku przemysłowego o nazwie Chempark działa ponad 30 firm, w tym jeden z największych niemieckich koncernów chemicznych - Bayer. Chempark położony jest bardzo blisko Renu.

RadioZET.pl/IMGW-PIB/"Gazeta Wyborcza"/PAP/oprac. AK

C