Wyciek amoniaku w chłodni w Grudziądzu. Ewakuacja okolicy

15.10.2019 16:22
Wyciek amoniaku w Grudziądzu
fot. Shutterstock

13 zastępów straży pożarnej pracuje w jednej z chłodni w Grudziądzu, w której wycieka amoniak. Rzecznik prasowy kujawsko-pomorskiej straży pożarnej st. kpt. Arkadiusz Piętak przekazał PAP, że doszło do rozszczelnienia jednego z zaworów, ale wyciek nie zagraża zdrowiu ludzi.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do wycieku amoniaku doszło w jednej z firm, która zajmuje się mrożonkami.

63 osoby pracujące w tej firmie ewakuowały się przed przyjazdem straży pożarnej. Ewakuowane zostały także załogi okolicznych firm.

Straż Pożarna

Dodał, że na miejscu pracuje 13 zastępów straży pożarnej - w tym grupa operacyjna komendanta wojewódzkiego PSP - grupa ratownictwa chemicznego w Bydgoszczy.

Zobacz także

"Przy pomocy specjalnej opaski musimy uszczelnić jeden z zaworów, który po prostu przepuszcza amoniak. Niestety, jest do niego utrudniony dostęp. Stężenia tej substancji wynosi w +najgorszym+ miejscu 13 ppm, więc jest bardzo niskie i nie zagraża w żaden sposób zdrowiu ludzi. Przy ewentualnym kontakcie może jedynie dojść do szczypania oczu czy podrażnienia gardła" - podkreślił st. kpt. Piętak.

Zobacz także

Rzecznik stwierdził jednak, że jeżeli okoliczni mieszkańcy nie muszą wychodzić na dwór i mogą pozamykać okna, to lepiej, żeby tak zrobili. Z racji działań strażaków częściowo zamknięta została ul. Waryńskiego.

RadioZET.pl/ PAP