Zamknij

Wyciek przed maturą 2022? "Dostęp do tajnych arkuszy", w sieci wrze

Maciej Walasek
29.04.2022 17:30
Matura
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Matura 2022 zbliża się wielkimi krokami. Na kilka dni przed początkiem egzaminów maturalnych w sieci pojawiły się informacje o rzekomych "tajnych arkuszach" i ujawnieniu odpowiedzi na pytania. Sprawdź, jak nie dać się oszustom.

Matura 2022 rozpocznie się tradycyjnie na początku maja. Szansę do ostatniej powtórki uczniowie będą mieć w długi weekend majowy. Następnie egzamin dojrzałości rozpocznie się dzień po majówce. W tym roku pierwszy egzamin odbędzie się w środę 4 maja. Wówczas tegoroczni maturzyści napiszą pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Następnego dnia odbędzie się egzamin maturalny z matematyki, a w piątek zaplanowano maturę z języka obcego. Wszystkie egzaminy rozpoczną się o godzinie 9:00. Ostatni dzień matur zaplanowano na poniedziałek 23 maja. Do tegorocznej matury 2022 przystąpi około 289 300 uczniów. Z powodu wojny w Ukrainie do egzaminu maturalnego przystąpi dodatkowo 26 uczniów z Ukrainy.

  • Arkusze CKE oraz odpowiedzi z matury z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego będą dostępne po egzaminie na RadioZET.pl

Z pewnością większa liczba maturzystów będzie się stresować przed maturą. Wielu z nich może ulec pokusie i spróbować poszukać w sieci tzw. przecieków maturalnych, czy rzekomych tajnych arkuszy, dzięki którym mieliby poznać treść i wyniki zadań, które pojawią się na maturze 2022. W sieci już na kilka dni przed maturą oszuści publikują pierwsze strony starych arkuszy maturalnych ze zmienioną w programie graficznym datą na rok 2022 i zapewniają o możliwości wysłania zadań, jakie będą na tegorocznej maturze oraz odpowiedzi.

Matura 2022: wyciek arkuszy CKE i odpowiedzi? Uważaj!

"Jeśli ktoś chce uzyskać dostęp do TAJNYCH arkuszy maturalnych proszę o wiadomość na priv. Postaram się jak najszybciej zweryfikować użytkownika i pomóc mu zdobyć papiery" - czytamy w jednym z wpisów. 

"Wołam wszystkich zainteresowanych maturą i wynikami. Wyniki będą zakodowane. Być może zdążę przygotować odpowiedzi. Tylko dla osób, które zaczną obserwować przed 4 maja. Tematy będą w nocy o 2-3. Gotowe odpowiedzi będą przed godziną 7 rano" - napisano w kolejnym.

"Jak coś to mam klucz na polski podstawowy. Niby nic dużego, ale parę punktów można ogarnąć za darmo", "Dzisiaj w godzinach popołudniowych powinienem dostać zestawy arkuszów z nauk przyrodniczych tj. biologia, chemia oraz geografia. Z racji dużego zainteresowania i spamu w prywatnych wiadomościach jeżeli jesteś zainteresowany/zainteresowana i chcesz być brany/brana pod uwagę to:Zaplusuj wpis i napisz komentarz "Antwerpia". Po pozytywnym przejściu weryfikacji dostaniecie arkusz" - to kolejne posty, jakie pojawiły się w serwisie.

Powyższe ogłoszenia pojawiły się w serwisie Wykop. W sieci jest ich jednak więcej. Maturzyści, nie dajcie się nabrać! Najczęściej oszuści wykorzystują maturę do przesyłania treści, które nie są darmowe. Zazwyczaj udostępniają "tajne arkusze" za wysłanie SMS-a. W takich sytuacjach numer ucznia zostaje wpisany na tzw. listę subskrybentów, a z jego konta regularne pobierane są pieniądze. W innych przypadkach absolwenci mogą otrzymać link do rzekomych przecieków maturalnych w postaci linku. Po kliknięciu na ich komputerze może zostać zainstalowany groźny wirus.

RadioZET.pl

C