Zamknij

Wyciekły dane tysięcy studentów. Uczelnia przeprasza: „Jest nam przykro”

16.11.2019 22:09
Wyciekły dane tysięcy studentów. Uczelnia przeprasza: „Jest nam przykro”
fot. ---

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie poinformowała, że w wyniku kradzieży laptopa mogły wyciec dane osobowe kandydatów na studia. SGGW informację przekazało dziesięć dni po wycieku, a teraz przeprasza i apeluje o zachowanie ostrożności.

Dane studentów SGGW w Warszawie wyciekły po kradzieży laptopa jednego z pracowników uczelni. "Na dysku tego komputera znajdowały się dane osobowe przetwarzane w trakcie postępowań rekrutacyjnych w ostatnich latach na studia w SGGW" - przekazywała uczelnia. Mowa więc o nazwiskach, adresach, PESEL-ach, numerach dowodów i telefonów nawet dziesiątek tysięcy osób – kandydatów na studia w kilku ostatnich latach.

Jest nam przykro z powodu wycieku danych osobowych z postępowań rekrutacyjnych i w imieniu uczelni przepraszam za zaistniały fakt. Zdaję sobie sprawę, że wizerunkowo poniesiemy dużą stratę, ale w tej chwili nie to jest najważniejsze. W tym momencie najważniejsze jest, żeby po tym, co się stało, w maksymalny sposób zabezpieczyć interes studentów i osób, które aplikowały na studia w SGGW.

- oświadczył w sobotę rzecznik prasowy stołecznej SGGW Krzysztof Szwejk, dodając, że ma nadzieję, że nie dojdzie do nieuprawnionego wykorzystania skradzionych danych osobowych, ale „lepiej dmuchać na zimne”.

Pragnę dodać, że dane osobowe studentów i kandydatów na studia w SGGW zostały wykradzione, gdyż jeden z pracowników lekkomyślnie kopiował je na przenośny komputer. Nie miał do tego prawa i zrobił to wbrew obowiązującym na uczelni proceduro

- przekazał rzecznik. "Po uzyskaniu informacji, że na komputerze były dane osobowe nieznanej nam liczby osób, uczelnia zrobiła i nadal robi wszystko, aby zminimalizować ewentualne straty. Uczelnia zgłosiła fakt kradzieży danych osobowych do wszystkich przewidzianych prawem instytucji" - zapewnił rzecznik SGGW. Jak dodał, uczelnia postanowiła powiadomić wszystkie osoby, które aplikowały w ostatniej rekrutacji, także te, które mimo aplikacji na SGGW nie studiują. Informację otrzymali także studenci SGGW.

>> Kilkaset druków awizo z adresami i nazwiskami obok poczty. ''Istna baza danych''

SGGW apeluje o ostrożność

W czwartek uczelnia zalecała, aby w celu zabezpieczenia się przed negatywnymi skutkami zaistniałego naruszenia osoby, których dane osobowe mogły zostać wykradzione, podjęły kroki "minimalizujące ryzyko wystąpienia negatywnych konsekwencji i nieuprawnionego wykorzystania danych".

Jak wskazano chodzi m.in. o założenie konta w systemie informacji kredytowej i gospodarczej w celu monitorowania swojej aktywności kredytowej, zachowanie ostrożności przy podawaniu danych osobowych innym osobom, zwłaszcza za pośrednictwem internetu czy telefonu oraz dokonanie samodzielnego zgłoszenia faktu naruszenia danych osobowych właściwym organom w celu zapobieżenia tzw. kradzieży tożsamości.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/SGGW