Zamknij

Protest przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej

Redakcja
08.06.2017 11:50
Protest przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej
fot. Facebook (Greenpeace Polska)

Leśnicy używając ciężkiego sprzętu wycinają drzewa w Puszczy Białowieskiej, co nie podoba się organizacjom ekologicznym, które urządziły protest i blokują przedsięwzięcie. W trzecim dniu protestów - w czwartek - zostali usunięci siłą przez policję.

Protestujący przykuli się do maszyn uniemożliwiając wycinkę drzew. – Zdecydowaliśmy się na protest w ten sposób, ponieważ gdy wczoraj weszliśmy do lasu, przez 20 minut słyszeliśmy, jak padają wycinane drzewa, jedno po drugim – mówił jeden z protestujących, zapewniając jednocześnie, że jeśli służby usuną protestujących z miejsca, ci wrócą następnego dnia „aż do skutku”.

Zarabianie na wycinaniu drzew

Marianna Hoszowska z organizacji Greenpeace Polska w rozpowie PAP mówiła, że protestujący uważają, że martwe drzewa są wycinane po to, by leśnicy pozyskali i sprzedali to drewno. Ich zdaniem nie chodzi o walkę z kornikiem czy poprawę bezpieczeństwa, a tak tłumaczą to leśnicy. Chcą, by sprawę ocenili naukowcy. Wycinający z kolei twierdzą, że wycinają jedynie drzewa chore i martwe

Zakaz wstępu do puszczy

2 czerwca Rada Gminy Białowieża opublikowała swoje stanowisko według którego "przynajmniej wszystkie szlaki turystyczne w Puszczy Białowieskiej" mają być udostępnianie mieszkańcom i turystom. To odpowiedź na ustalony zakaz wstępu do puszczy na obszarze Nadleśnictwa Białowieża, czyli 1/5 powierzchni całego obszaru.

Puszcza Białowieska jest wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO:

RadioZET.pl/PAP/Oko.press/Greenpeace Polska/strz