Zamknij

UNESCO wzywa do zaprzestania wycinki. Szydło: nie ma takiej decyzji

Redakcja
07.07.2017 10:57
UNESCO wzywa do zaprzestania wycinki. Szydło: nie ma takiej decyzji
fot. Jan Rusek/Agencja Gazeta

W środę Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO podczas obrad w Krakowie wezwał polskie władze do natychmiastowego przerwania wycinki drzew w najstarszej części Puszczy Białowieskiej. Tymczasem reakcja polskich władz nie jest już taka jednoznaczna.

Wszyscy myśleli, że rekomendacja UNESCO i zdecydowany sprzeciw wobec wycinki zakończy temat konfliktu wokół Puszczy Białowieskiej i wyprowadzi ciężki sprzęt z lasu. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że aktywiści nadal będą mieli co robić tam na miejscu.

Zagłosuj

Czy wycinka jest potrzebna?

Liczba głosów:

O to, czy Polska uzna decyzję UNESCO i wcieli je w życie, została zapytana premier Beata Szydło na antenie Polskiego Radia. Jej odpowiedź rozwiała wszelkie wątpliwości. 

- Nie ma takiej decyzji. To są informacje, które były nieprawdziwe - oświadczyła szydło. Polska premier dodała, że z inicjatywy Polski debatę na ten temat postanowiono przenieść na przyszły rok. 

W podobnym tonie wypowiadał się minister Jarosław Gowin w czwartkowym wydaniu programu "Kropka nad i". Mówił o ekologicznym lobby i zaznaczył, że UNESCO nie jest "alfa i omegą". Według niego w sporze o Puszczę Białowieską racja leży po stronie ministra środowiska Jana Szyszki. Nie mniej uważa, że o sytuacji w puszczy warto rozmawiać ze środowiskiem akademickim. 

Do Białowieży ma wybrać się grupa ekspertów, którzy zbadają, czy konieczne jest wpisanie puszczy na Listę Dziedzictwa Zagrożonego.  

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO doszedł do wniosku, że polski rząd zezwolił na zwiększenie wycinki puszczy, bez sprawdzenia jej wpływu na te cechy lasu, dzięki którym została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa. Eksperci mówią o nadużyciach i wycinaniu zdrowych drzew. 

RadioZET.pl/KM