Zamknij

Łapiński: decyzja o wydaleniu rosyjskich dyplomatów omawiana z prezydentem Dudą

Redakcja
26.03.2018 18:34
Łapiński: decyzja o wydaleniu rosyjskich dyplomatów omawiana z prezydentem Dudą
fot. Archiwum RadioZET.pl

Andrzej Duda omawiał z przedstawicielami MSZ decyzję o wydaleniu polskich dyplomatów – zapewnia rzecznik prezydenta Krzysztof  Łapiński, dodając, że nie jest to dla niego zaskoczeniem.

Decyzja polskiego MSZ nie powinna zaskakiwać, bo była już od kilku dni spodziewana. Jest to wspólna inicjatywa państw europejskich, omawiana także z prezydentem Andrzejem Dudą – mówi rzecznik.

Wydalenie rosyjskich dyplomatów

W poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz poinformował, że Polska podjęła decyzję o uznaniu za persona non grata czterech dyplomatów rosyjskich. Miał to być wyraz solidarności z Wielką Brytanią po próbie otrucia b. pułkownika rosyjskiego wywiadu GRU i brytyjskiego agenta Siergieja Skripala. Minister uważa, że część rosyjskich dyplomatów może być związana z nielegalną działalnością służb rosyjskich na terenie Polski.

Wspólna decyzja wielu państw

Wiele państw zdecydowało się na wydalenie rosyjskich dyplomatów po zamachu na Siergieja Skripala i jego córkę. Są to m.in. USA, Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Dania, Estonia, Litwa, Łotwa, Czechy. Nawet MSZ Albanii poinformował o podjęciu podobnej decyzji.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz