Biznesmeni i naczelnik skarbówki w rękach CBA. Złapani „na gorącym uczynku”

Redakcja
04.12.2018 08:50
Biznesmeni i naczelnik skarbówki w rękach CBA. Złapani „na gorącym uczynku”
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało na gorącym uczynku podczas operacji specjalnej w trakcie przyjmowania łapówki cztery osoby – dowiedziała się PAP. Zatrzymano też naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarosławiu (Podkarpackie) w ramach tego samego śledztwa.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził w rozmowie z PAP, że w akcji specjalnej na gorącym uczynku zatrzymano w poniedziałek wieczorem cztery osoby – trzy kobiety i mężczyznę. „Agenci z delegatury CBA w Rzeszowie zatrzymali ich w Łańcucie” – powiedział PAP. „Równolegle na stacji benzynowej przy autostradzie A4 zatrzymano naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarosławiu” – wyjaśnił.

Wyłudzenia VAT

Biznesmeni mieli zdaniem śledczych zajmować się m.in. wyłudzeniami podatku VAT i wprowadzaniem do obrotu fałszywych faktur. W hotelu w Łańcucie czworo biznesmenów wzięło 40 tys. zł za wystawienie tzw. pustych faktur i po chwili byli już w rękach agentów Biura. Trzy kobiety i mężczyzna zostali zatrzymani na gorącym uczynku.

Zobacz także

Wystawione przez nich fikcyjne faktury VAT, które zatrzymało CBA, opiewają na blisko milion złotych. „Według rzeszowskich agentów CBA było ich znacznie więcej, a proceder funkcjonował na większą skalę” – zaznaczył Kaczorek.

Zobacz także

Druga grupa agentów na stacji paliw w tym samym czasie przy autostradzie A4 zatrzymała naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarosławiu, który za 10 tys. zł miesięcznie oferował roztoczenie parasola ochronnego nad firmami. Jak ustalili prowadzący operację agenci CBA, za te pieniądze gwarantował bezpieczeństwo w legalizowaniu przestępczego procederu m.in. wyłudzeń podatkowych na szkodę Skarbu Państwa.

Usłyszą zarzuty

Pieniądze miały być przekazywane pod przykrywką wieloletniego czynszu za wynajęcie lokalu należącego do osoby bliskiej dla zatrzymanego naczelnika – ustalili agenci CBA.

Zobacz także

Agenci prowadzą nadal czynności w tej sprawie. Badane będą kolejne wątki – m.in. jaka była wielkość prowadzonej niezgodnie z prawem działalności i jakie uszczuplenia dla Skarbu Państwa przyniosły nieprawdziwe faktury VAT wystawione przez grupę. „Lista zatrzymanych może się znacznie wydłużyć” – zapewnił Kaczorek.

Zatrzymani przez CBA trafią teraz do lubelskiej prokuratury regionalnej, gdzie zostaną im postawione zarzuty.

RadioZET/PAP/JZ