CBŚP zatrzymało 30 osób. Zbrodnie VAT-owskie na kilkanaście milionów złotych

Joanna Zaremba
20.03.2019 08:53
CBŚP zatrzymało 30 osób. Zbrodnie VAT-owskie na kilkanaście milionów złotych
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 30 osób podejrzanych między innymi o udział w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych i wyłudzeniach podatku VAT. Trzy osoby usłyszały zarzuty tak zwanych zbrodni VAT-owskich, za co grozi im do 25 lat pozbawienia wolności.

Rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz poinformowała w środę, że do zatrzymań 30 osób doszło w związku z dwoma odrębnymi postępowaniami prowadzonymi przez prokuratury w Rzeszowie oraz w Bydgoszczy.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Pierwszą realizację funkcjonariusze z Rzeszowa przeprowadzili wspólnie z Podkarpackim Urzędem Celno-Skarbowym w Przemyślu.

Faktury na kilkanaście milionów złotych

– W efekcie tych działań zatrzymano 16 osób. W Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie podejrzanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT oraz prania pieniędzy. Jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą oraz popełnienie tzw. zbrodni VAT-owskiej, polegającej na wystawieniu nierzetelnych faktur VAT na kwotę prawie 13 milionów złotych – podała kom. Jurkiewicz i przypomniała, że przestępstwo to jest zagrożone karą od 5 do nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Zobacz także

Jak podaje CBŚP, przestępstwa dokonywane przez grupę opierały się na „pozorowanym obrocie proszkiem do drukarek 3D”. Oryginalny produkt kosztuje około 9,5 tys. zł za puszkę, a przestępcy mieli umieszczać w pudełkach mieszaninę tytanu i „sprzedawać” towar zagranicznym przedsiębiorstwom.

Zobacz także

– Dla uwiarygodnienia obrotu towarem członkowie grupy wystawiali oraz posługiwali się nierzetelnymi fakturami VAT oraz dokumentami TaxFree w zakresie kupna i sprzedaży tego proszku – wyjaśniła kom. Jurkiewicz. W ten sposób grupa wyłudziła nienależny jej zwrot podatku na kwotę ponad 13 mln złotych. W wyniku działań podkarpackiej skarbówki został wstrzymany zwrot podatku na kolejny milion złotych.

„Przeszukano blisko sto obiektów”

CBŚP zatrzymało także 14 osób w śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy. W działaniach brało udział około 160 funkcjonariuszy z zarządów CBŚP w całym kraju, komendy wojewódzkiej w Bydgoszczy, komend powiatowych w Łosicach i Złotowie oraz funkcjonariusze z urzędu celno-skarbowego w Toruniu.

– Przeszukano blisko sto obiektów w tym domy, siedziby firm i inne pomieszczenia użytkowane przez podejrzanych – poinformowała kom. Jurkiewicz. Działania prowadzone były na terenie województw mazowieckiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Policja zabezpieczyła liczne dokumenty, nośniki pamięci, telefony komórkowe oraz komputery, które mogą stanowić materiał dowodowy w tej sprawie.

Zobacz także

CBŚP podało, że grupa działała w 2018 roku, a jej członkowie mieli zajmować się „wprowadzaniem do obrotu prawnego poświadczających nieprawdę i nierzetelnych faktur VAT dotyczących rzekomego obrotu różnego rodzaju towarami oraz usługami”. Według ustaleń śledczych działania miały służyć „kupowaniu kosztów”, dzięki którym odbiorcy faktur mogli nielegalnie obniżać należny podatek.

150 mogło brać udział w przestępstwie

– W proceder może być zamieszanych nawet 150 firm. Z zebranego materiału wynika, że wystawiono w ten sposób blisko 5 tysięcy faktur na łączną kwotę ponad 63 mln złotych – poinformowała kom. Jurkiewicz.

Zobacz także

Podejrzanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa, prania pieniędzy i podrabiania dokumentów.

– Wśród zatrzymanych znajdują się dwie osoby podejrzane o zbrodnie VAT-owskie – dodała rzeczniczka CBŚP. Policja ustala, jaki majątek zgromadziły osoby podejrzane w obu śledztwach „w celu zabezpieczenia go na poczet przyszłych kar”.

RadioZET/PAP/JZ